Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. 

V brněnské pobočce OVK ŽMP jsou nedělní výtvarné dílny z cyklu Šalom, vítejte u nás konány v sále Turistického a informačního centra Židovské obce Brno na židovském hřbitově v Brně-Židenicích a umožní hravou formou nahlédnout do nábožensky tradiční židovské domácnosti. Návštěvníci se dozvědí např. co je to košer, kam patří mezuza či mizrach, kolik přikázání skrývá talit a mnoho dalšího. I tyto dílny jsou pod vedením lektorky doplněny výtvarnými aktivitami k danému tématu.  
Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.


Nedělní dílny v Praze 

  • konají se jednou za měsíc od 10:00 hod. v dílně v přízemí Maiselovy 15, Praha 1. Vstupné 50 Kč.
  • kontakt: education@jewishmuseum.cz
     

Program nedělních dílen v Praze na rok 2020

 
19. 1. 2020: Lvíček Arje poznává synagogu - kapacita zcela naplněna
Ještě před 2000 lety byl centrem židovské bohoslužby Jeruzalémský chrám. Víte, čím se lišil od synagogy a které prvky s ní měl společné? Dozvíte se, co je charakteristické pro synagogu a vytvoříte si model synagogy.
Prohlídka: Maiselova synagoga
 
9. 2. 2020 : Lvíček Arje na palubě archy
Jak to asi vypadalo na palubě archy? Co si Noe počal s tolika zvířaty pohromadě? O tom Vám bude vyprávět jeden z přímých účastníku této veliké plavby lvíček Arje.
Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
8. 3. 2020: Lvíček Arje slaví Purim (oslava nejveselejšího židovského svátku)
Zlý Haman, vezír perského krále Achašveroše, chce zabít všechny Židy. Podaří se královně Ester tomu zabránit? Přijďte všichni v maskách, zatančíme si, naučíme se purimovou písničku a ochutnáme Hamanovy uši.
Prohlídka: Staronová synagoga
 
5. 4. 2020: Lvíček Arje slaví Pesach
(Arjeho kamarád Moše  - Mojžíš - má velký úkol)
Podaří se Mošemu zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Jakých deset ran padlo na Egypt? Projde Moše mořem suchou nohou? Co dostane nakonec za odměnu? A co dostaneme my? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v naší pesachové dílně.
Prohlídka: Klausová synagoga
 
10. 5. 2020: Lvíček Arje pozoruje svět skrz barevné okno
V květnové dílně se společně s lvíčkem Arjem inspirujeme v tvorbě malíře Marca Chagalla. Jeho dílo bylo ovlivněno šťastnými vzpomínkami na dětství, zabýval se výzdobou veřejných staveb a věnoval se také ilustrování knih. Lvíček Arje vás poprosí, abyste si vzali do ruky pestré barvy a skrze ně objevovali svět.
Prohlídka: Jeruzalémská synagoga
 
7. 6. 2020:  Lvíček Arje čte židovské legendy
Lvíček Arje nám bude vyprávět o staré Praze, o stvoření Golema, o životě na císařském dvoře a o tom, jak se dá moudrostí vyzrát nad zlem.
Prohlídka: Židovské město
 

 

Přihláška na pražské nedělní dílny

 
 
 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

 

 

Nedělní dílny v Brně 

  • konají se jednou za měsíc od 10:30 hod. v sále Turistického a informačního centra ŽOB na brněnském židovském hřbitově, ulice Nezamyslova 27. Vstupné 30 Kč.
  • kontakt: brno@jewishmuseum.cz, 544 509 652.
     

Program nedělních dílen v Brně na rok 2019
 

15. 9. 2019: Medvídek Dubi otvírá ateliér
Podzimní dílny pro děti se budou všechny točit okolo umění. Medvídek Dubí provede malé návštěvníky tvorbou a životem různých slavných umělců židovského původu. Postupně se pustíme nejen do výtvarného umění, ale také fotografie, komiksu, sochařství či módního návrhářství. Na první dílně se podíváme na dějiny umění od pravěku do současnosti, abychom se v dalších měsících neztratili, ale naopak zjistili, co nás zajímá a baví nejvíc.

6. 10. 2019: Medvídek Dubi mezi Brnem a Jeruzalémem
Byla jednou jedna malířka Anna a jeden malíř Ludwig. Jako první se v Brně narodil on a o tři roky později ona. Jeho příjmení bylo Blum a její Ticho. Životní cesty oba dva zavedly nakonec z Brna do dalekého Jeruzaléma. Na říjnové dílně zazní nejenom jejich příběhy, ale ke slovu bude muset přijít také mapa a především pera, štětce a barvy.
 
10. 11. 2019: Medvídek Dubi a pan Ray
Bylo to v srpnu roku 1890, když se ve Filadelfii narodil Emmanuel. Stal se z něj všestranný umělec procházející rozličnými uměleckými světy a výtvarnými žánry. Fascinován nezvyklými způsoby práce a technikami podepisoval své práce monogramem „MR“. Tak začíná další příběh z ateliéru medvídka Dubiho. Na této dílně vás čeká povídání o Man Rayovi, cestování mezi Amerikou a Francií, a také fotografické tvoření pro malá stvoření.
 
15. 12. 2019: Medvídek Dubi pozoruje svět skrz okno z barevného skla
Alespoň tak to vypadá na obrazech malíře Marca Chagalla. Jeho dílo bylo ovlivněno židovsko-ruskými mytickými a náboženskými představami a šťastnými vzpomínkami na dětství. V pozdější tvorbě se pustil do rozsáhlých projektů při výzdobě veřejných staveb a věnoval se také ilustrování knih. Zveme tedy všechny malé návštěvníky, aby vzali do ruky živé barvy a zavzpomínali s nimi, co pestrého jejich vzpomínky nabízejí.

<
>
30
31
 
1
 
2
 
3
4
 
5
 
 
 
6
 
7
 
 
8
 
9
 
10
11
 
 
 
12
 
13
 
14
 
 
 
15
 
 
 
16
 
17
18
 
 
 
19
 
 
 
20
 
 
 
21
 
 
 
22
 
 
 
23
 
24
25
 
26
 
27
 
 
 
28
 
 
 
29
 
30
 
31
1
2
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT