Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. 

V brněnské pobočce OVK ŽMP jsou nedělní výtvarné dílny z cyklu Šalom, vítejte u nás konány v sále Turistického a informačního centra Židovské obce Brno na židovském hřbitově v Brně-Židenicích a umožní hravou formou nahlédnout do nábožensky tradiční židovské domácnosti. Návštěvníci se dozvědí např. co je to košer, kam patří mezuza či mizrach, kolik přikázání skrývá talit a mnoho dalšího. I tyto dílny jsou pod vedením lektorky doplněny výtvarnými aktivitami k danému tématu.  
Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.


Nedělní dílny v Praze roce 2019

  • konají se jednou za měsíc od 14:00 hod. v dílně v přízemí Maiselovy 15, Praha 1. Vstupné 50 Kč.
  • kontakt: education@jewishmuseum.cz
     

Program nedělních dílen v Praze na rok 2019 

13. 1. 2019: Lvíček Arje čte židovské legendy - KAPACITA ZAPLNĚNA
Lvíček Arje nám bude vyprávět o staré Praze, o stvoření Golema, o životě na císařském dvoře a o tom, jak se dá moudrostí vyzrát nad zlem. Zkusíme si také vyrobit vlastního golema a půjdete po jeho stopách Židovským Městem.
Prohlídka: Staronová synagoga
 
10. 2. 2019 :  Arje slaví Tu bi-švat (Nový rok stromů) - KAPACITA ZAPLNĚNA
Lvíček Arje nám bude vyprávět o tom, proč Židé v Izraeli zasazují na tento den nové stromy. Naučíme se písničku, zatancujeme si a ochutnáme některé plody, kterými oplývá Země zaslíbená.
Prohlídka:  Starý židovský hřbitov
 
10. 3. 2019: Lvíček Arje Vás zve na oběd (Židovská domácnost) - KAPACITA ZAPLNĚNA
Lvíček Arje nás provede židovskou kuchyní, dozvíme se, co je košer a co je trejfe. Společně si připravíme košer hostinu a napíšeme si několik receptů.
Prohlídka: Klausová synagoga
 
14. 4. 2019: Lvíček Arje má Bar micva - KAPACITA ZAPLNĚNA
Lvíček Arje oslaví společně své třinácté narozeniny a rád by nás pozval do synagogy a ukázal nám, jak se připravil na svoji Bar micvu. Dozvíme se o důležitých okamžicích židovského života, poslechneme si čtení z Tóry a sami si také něco vyrobíme.
Prohlídka: Židovské město
 
12. 5. 2019: Lvíček Arje se seznamuje s příběhy z Tóry - KAPACITA ZAPLNĚNA
Lvíček Arje se společně s námi seznámí s postavami Tóry – Abrahamem, Izákem, Jákobem, Davidem a dalšími. Dozvíme se například, proč praotec Abrahám opustil svou zemi, jak se Židé dostali do Egypta, a kdo byl prvním králem. Společně si vyrobíme jednotlivé postavy a sehrajeme divadlo.
Prohlídka: Španělská synagoga
 
16. 6. 2019:  Lvíček Arje a desatero přikázání
Už jste slyšeli o desateru? Tušíte, proč je tak důležité? Pokud také chcete vědět, co znamená slovo šavuot a co významného se během tohoto židovského svátku událo, přijďte na naši dílnu, kde nás s desaterem a svátkem Šavuot seznámí lvíček Arje a sami si také něco vyrobíme.
Prohlídka: Maiselova synagoga

 

Přihláška na pražské nedělní dílny

 
 
 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

 

 

Nedělní dílny v Brně v roce 2019

  • konají se jednou za měsíc od 10:30 hod. v sále Turistického a informačního centra ŽOB na brněnském židovském hřbitově, ulice Nezamyslova 27. Vstupné 30 Kč.
  • kontakt: educationbrno@jewishmuseum.cz


Program nedělních dílen v Brně na rok 2019

20. ledna – Medvídek Dubi představuje prvního židovského krále
Podle Páté knihy Mojžíšovy neměl mít izraelský král mnoho koní, mnoho žen a mnoho zlata, ale měl si opsat text Tóry a číst si v něm po všechny své dny, aby byl bohabojný, dodržoval všechna přikázání a nevyvyšoval se nad své bratry. Ale přál si vůbec lid takového krále? A dostál Saul ben Kiš tomuto ideálu? Medvídek Dubi provede děti nejen Saulovým příběhem, ale pomůže i s výtvarným tvořením a dokáže poradit při luštění hravých rébusů.
24. února – Medvídek Dubi před třímetrovým obrem
Příběh Davida a Goliáše je jedním z nejznámějších v Tanachu, ale přináší mnohem víc než zprávu o boji mladého odvážného chlapce, který se jen s prakem postavil zdánlivě neporazitelnému nepříteli. Na malé návštěvníky čeká další vyprávění z knihy Samuelovy, trocha akčního skotačení, ale především radost ze společného díla, kterým bude… překvapení.
24. března – Medvídek Dubi a král David
Čtyřicet let vládl David izraelskému království, ale více než politické úspěchy Davida přežila upřímnost jeho víry. Vložil ji do slov svých nádherných básní – žalmů, které dodnes přináší posilu a útěchu. Medvídek Dubi připravil malým čtenářům povídání o králi Davidovi, ale také spoustu hravých úkolů, které bude potřebovat pomoct vyřešit.
28. dubna  - Medvídek Dubi a ten, koho Bůh miloval
O nikom jiném, než o Šalamounovi, se již v Tanachu nedočteme, že by ho Bůh miloval. Přesto nebylo jeho dlouhé a úspěšné kralování bez nesnází. Medvídek Dubi zahájí vyprávění z knihy Královské, které bude pokračovat ještě v dalších měsících. Prozradí dětem, jak se pozná, že měl Šalamoun moudré srdce a bude držet pěsti všem, kdo se nezaleknou hádanek, které připravil.
26. května - Medvídek Dubi jako průvodce Chrámu uprostřed země
Král Šalamoun nechal zbudovat Chrám, který představoval centrum náboženského kultu izraelského lidu. Chrám stál v Jeruzalémě na chrámové hoře a sloužil jako místo, kam se přinášely obětiny. Medvídek Dubi zve malé návštěvníky na prohlídku plánů tohoto unikátního místa a na dílnu netradičně vonící moukou, rozinkami a mandlemi.
23. června – Medvídek Dubi a konec království
Medvídek Dubi naposledy rozvine mapu, na které pilně pracovali malí kartografové už od září. Připomene napínavé události, díky kterým padlo severní a také jižní království do područí silnějších sousedů. Kromě mapy má ale nachystané kamínky, lepidla a dřívka a pozve děti, aby přiložili ruku k dílu spolu s ním.

 

<
>
29
30
 
1
 
 
 
2
 
3
4
 
5
 
6
 
 
 
7
 
8
 
9
 
10
11
 
 
 
12
 
 
 
13
 
 
 
 
14
 
15
 
 
 
16
 
17
18
 
19
 
 
 
20
 
 
 
21
 
22
 
23
 
24
25
 
 
 
26
 
 
 
27
 
28
 
 
 
29
 
 
 
30
 
31
1
2
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT