Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. 

V brněnské pobočce OVK ŽMP jsou nedělní výtvarné dílny z cyklu "Šalom, vítejte u nás" konány v sále Turistického a informačního centra Židovské obce Brno na židovském hřbitově v Brně-Židenicích a umožní hravou formou nahlédnout do nábožensky tradiční židovské domácnosti. Návštěvníci se dozvědí např. co je to košer, kam patří mezuza či mizrach, kolik přikázání skrývá talit a mnoho dalšího. I tyto dílny jsou pod vedením lektorky doplněny výtvarnými aktivitami k danému tématu.  

Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.


Nedělní dílny v Praze 

  • konají se jednou za měsíc od 10:00 v dílně v přízemí Maiselovy 15, Praha 1. Vstupné 70 Kč.
  • kontakt: education@jewishmuseum.cz
     

Program nedělních dílen v Praze na rok 2021

 
10. 1. 2021: Lvíček Arje a houslista Cvi
Ilse Weberová se sice narodila v Ostravě, ale mluvila odjakživa německy. V tomto jazyce skládala písně, psala básně, ale především pohádky. Před odjezdem z Terezína ukryla své rukopisy a notové záznamy v terezínské kůlně, kde přežily válku. Malí tvůrci se na lednové dílně seznámí s veselým houslistou jménem Cvi a na pomoc při vyrábění jim přiletí hejna zpěvavých ptáčků.
Prohlídka: Španělská synagoga
 
14. 2. 2021: Lvíček Arje jde na karneval
V letošním roce oslaví lvíček Arje svátek Purim už v únoru. Jakou masku si asi tentokrát na karneval oblékne? A za co se převléknete vy? Vezměte s sebou sourozence, kamarády a dobrou náladu, budeme si vyprávět příběh o krásné královně Ester a jejím hodném strýci Mordechajovi, oslavíme spolu nejveselejší svátek v roce. A nebude chybět ani purimová lahůdka – uši zlého vezíra Hamana.
Prohlídka: Klausová synagoga
 
14. 3. 2021: Lvíček Arje maluje s Friedl
V březnové dílně bude lvíček Arje spolu s vámi cestovat časem do let 1942–1944 a setká se s výtvarnicí Friedl Dicker-Brandeis, která pořádala pravidelnou výuku kreslení pro terezínské děti. V jejím ateliéru si s Arjem vyzkoušíte různé techniky malování a vytvoříte koláže ze všeho, co zrovna budete mít po ruce. Navíc poznáte nové kamarády, například Helgu Weissovou, zkušenou malířku, která vám bude inspirací.
Prohlídka: Pinkasova synagoga
 
11. 4. 2021: Lvíček Arje vypráví o plaváčkovi
Uhodnete jméno chlapečka, který plaval po Nilu v ošatce vymazané smolou? A kudy protéká řeka Nil? V dubnové dílně bude lvíček Arje vyprávět o starodávném příběhu, který si každý rok připomínáme na svátek Pesach. Stejně tak jako u všech židovských svátků, ani na Pesach nebudou chybět tradiční dobroty, tentokrát s Arjem ochutnáte nekvašené chleby macesy a charoset – maltu, která se používala na stavbu pyramid. Jak asi chutná?
Prohlídka: Maiselova synagoga
 
16. 5. 2021: Lvíček Arje slaví Den nezávislosti
Víte, kdy vzniklo Československo? A Česká republika? V květnové dílně se od lvíčka Arjeho dozvíte více o vzniku Státu Izrael a zjistíte, zdali je Izrael starší či mladší než naše země. Společně se do Izraele proletíte a podíváte se na tamní krajinu, která se čím dál více zelená novými lesy. Lvíček Arje už se nemůže dočkat, že si s vámi popovídá o tom, jak se starat o přírodu a naše životní prostředí.
Prohlídka: Staronová synagoga
 
13. 6. 2021: Lvíček Arje rýsuje v poušti
Lvíčkovi Arjemu se v Izraeli moc zalíbilo a řekl si, že se tam na chvíli zdrží. Tentokrát vás však nebude provázet pod stínem zelených stromů, ale horkem Negevské pouště. A představte si, že vás tam nebudou čekat jen kameny a písek. Narazíte tam na našeho krajana, brněnského rodáka Alfreda Neumanna, který vám ukáže neuvěřitelné možnosti architektury. Pod jeho vedením zcela propadnete geometrii.
Prohlídka: Starý židovský hřbitov

 

Přihláška na pražské nedělní dílny

 
 
 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

 

Nedělní dílny v Brně na rok 2020

  • Pořádá brněnské Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.
    Dílny se konají od 10:30 v sále na židovském hřbitově v Brně, Nezamyslova 27. Vstupné 30 Kč.
  • kontakt: brno@jewishmuseum.cz, 544 509 652.


25. 10. od 10:30, ONLINE. Zájemci o sledování prosím sdílejte svůj kontakt na brno@jewishmuseum.cz.
Medvídek Dubi a houslista Cvi

Ilse Weberová se sice narodila v Ostravě, ale mluvila odjakživa německy. V tomto jazyce skládala písně, psala básně, ale především pohádky. Před odjezdem do Osvětimi ukryla své rukopisy a notové záznamy v terezínské kůlně, kde na rozdíl od své autorky přežily válku. Malí tvůrci se na říjnové dílně seznámí s veselým houslistou jménem Cvi a na pomoc při výrobě razítek jim přiletí hejna zpěvavých ptáčků. 


15. 11. od 10:30, Nezamyslova 27, Brno-Židenice 
Medvídek Dubi a Šílený hedvábník 

Medvídek Dubi tentokrát představí malým umělcům Ziku Aschera, jehož jméno v české republice dnes zná málokdo, ve světě je však synonymem textilního designu té nejvyšší kvality. Život Ziky Aschera navíc kopíruje dějinné zvraty minulého století nejen v oblasti módy. Jako lyžař, který nikdy nebrzdí, získal přezdívku Šílený hedvábník a reprezentoval Československo na olympiádě. 


20. 12. od 10:30, Nezamyslova 27, Brno-Židenice 
Medvídek Dubi a chlapec, který se nestal číslem

Hlavním motivem našeho prosincového tvůrčího setkání bude legendární kniha O Chlapci, který se nestal číslem. Dílo vzniklo z terezínských obrázků Bedřicha Fritty, které maloval pro tříletého synka Tomáše k narozeninám, doplněných příběhem z pera Ivana Klímy. Medvídek Dubi uvede malé návštěvníky nejen do obrázkového světa, ale pomůže také s tvorbou vlastního ilustrovaného sešitu. 

 

Příměstské tábory v Praze
 

V červenci a srpnu 2020 se uskutečnily příměstské tábory Židovského muzea v Praze. Děti každý den strávily nějaký čas kreativním vyráběním, něco nového se naučily, vyluštily různé tajenky a šifry. Odpoledne jsme nejčastěji trávili na výletech, v parku nebo na hřišti. 

V rámci tábora Ztracený poklad Maiselovy rodiny  se děti seznámily s postavami a příběhy Josefova. Osud stavitele Maiselovy synagogy je zavedl přes Staroměstské náměstí a Karlův most až na Pražský hrad. Po cestě objevovaly různé legendy spojené s těmito historickými památkami. Tábor nabídl seznámení nejen s židovskými příběhy, ale i se starými pověstmi českými prostřednictvím historického centra Prahy.

V rámci tématu Alchymista císaře Rudolfa  se děti vydaly na cestu časem do rudolfínské Prahy, kde na ně čekal napíavý příběh, ve kterém společně hledaly indicie, vařily lektvary, objevovaly tajuplná místa širší Prahy a užily si spoustu zábavy.

Další příměstské tábory připravujeme na letní prázdniny 2021. 


Příměstské tábory v Brně
 

V srpnu se uskutečnil také příměstské tábory Židovského muzea v Praze v brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu. Děti každý den strávily nějaký čas kreativním vyráběním, luštily různé tajenky a šifry a čas byl také na venkovní radovánky. 

Další příměstské tábory připravujeme na letní prázdniny 2021. 

<
>
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
 
 
7
8
9
10
11
 
 
12
13
 
 
14
15
16
17
18
 
 
19
20
 
 
21
22
23
24
 
 
25
 
 
26
 
 
27
 
 
28
29
30
31
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT