Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. 

Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

Veškeré rezervace na dílny nyní probíhají přes náš nový rezervační systém. Těšíme se na vás


Nedělní dílny v Praze 

  • konají se jednou za měsíc od 10:00 v dílně v přízemí Maiselovy 15, Praha 1. Vstupné 90 Kč.
  • kontakt: education@jewishmuseum.cz
  • Na dílnu je třeba se registrovat do pátku do 12:00 přes registrační formulář.
  • Dílna je určena pro rodiče s dětmi od 5 let.

Program nedělních dílen pro rodiče s dětmi v Praze: leden - červen 2024


Neděle 14. ledna. "JINÍ A PŘESTO STEJNÍ: Barevná cesta v Židovském muzeu
Vstupte do světa barevných příběhů a objevte, jak nás odlišnosti spojují a obohacují. Lidé z celého světa mají různé povahy, oblíbená jídla a oblíbené hry. V této interaktivní výtvarné dílně se děti setkají s rozmanitostí kultur, tradic a náboženství.
Prohlídka: Klausová synagoga / Vstupné 90 Kč

Neděle 25. února. Itamar potkává zajíce aneb jak se nebát
Pojďme si společně poslechnout napínavý příběh Itamara, izraelského chlapce, který se bojí zajíců. Na základě jeho zkušeností budeme tvořit a povídat si o tom, jak se někdy můžeme bát něčeho nového nebo něčeho úplně obyčejného a jak můžeme svůj strach překonat, a přesto se bavit. Dílna je inspirována pohádkou Itamar potkává zajíce od známého izraelského spisovatele Davida Grossmana.
Prohlídka: Historická mikve a Starý židovský hřbitov / Vstupné 90 Kč.

Neděle 17. března. Purim tváří v tvář
Přijďte s námi na nezapomenutelnou cestu do světa tváří a lidského výrazu během naší speciální Purimovské dílny. Děti se ponoří do uměleckého procesu vytváření vlastních masek, které zdůrazní různé výrazy a emoce, a to vše na pozadí napínavého příběhu z daleké Persie.
Prohlídka: Staronová synagoga a Josefov / Vstupné 90 Kč.

Neděle 14. dubna. Tvořivý Pesach: dílna plná radosti a příběhů
Přijďte si k nám poslechnout krásný příběh o vyvedení Židů z Egypta. Dozvíte se, jak tvrdohlavý může být faraon, proč jednou v Egyptě pršeli žáby, proč si Židé během svátku Pesach nedají nic kvašeného a jak slaví Pesach Židé po celém světě.  Příběh nám bude i inspirací k naším výtvarným hrátkám.
Prohlídka: Španělská synagoga / Vstupné 90 Kč.

Neděle 26. května. Hudební kouzla v Židovském muzeu
Přijďte se s námi podívat na fascinující svět hudby v rámci naší nedělní dílny pro děti. Začneme tím, že se společně vydáme na prohlídku krásné a historické synagogy. Děti se dozví něco o její architektuře a významu. Následně se vrhneme na interaktivní část, která přinese dětem jedinečný pohled na hudbu, zvuky a hudební nástroje. Děti budou mít možnost experimentovat se zvukem, různými nástroji a poslechnout si hudbu nejen židovské tradice.
Prohlídka: Maiselovy synagogy / Vstupné 90 Kč.

Neděle 16. června. Dětská Zahrada Snů: Kreslení a psaní inspirované Odedem Ezerem a Franzem Kafkou
Přivádíme do života pohádkový svět dvou mimořádných autorů, Odeda Ezera a Franze Kafky. Bude to dobrodružné putování plné barevných vizí a fantastických světů. Překročíme hranici obvyklého a uvidíme, kam nás naše představivost dovede.
Prohlídka: Návštěva výstavy Odeda Ezera v Guttmannově galerii / Vstupné 90 Kč.
 

Nedělní dílny v Brně

Nedělní dílny pro rodiče s dětmi v pobočce OVK ŽMP Brno se konají opět od ledna 2024. Těšíme se na Vás.

  • konají se jednou za měsíc od 10:00 v sále OVK na tř. Kapitána Jaroše 3. Vstupné 60 Kč.
  • kontakt: brno@jewishmuseum.cz, 544 509 652.

Program nedělních dílen pro rodiče s dětmi v Brně v roce 2024
 

 
Neděle 21. ledna. RENATA LAXOVÁ: DOPIS ALEXANDROVI
Strhující příběh židovské dívky z Brna, které prozíraví rodiče zachrání život tím, že ji z okupovaného Československa pošlou samotnou vlakem "zachránce židovských dětí" Nicholase Wintona.
Přestože se tyto příběhy skutečně staly, čtou se jedním dechem jako napínavý román. Autorka, která od roku 1968 žije ve Spojených státech, je napsala pro svého vnuka Alexandra, aby si uchoval vzpomínku na své středoevropské předky a jejich osudy v bouřlivém 20. století. / Vstupné 60 Kč.


Neděle 18. února. MAURICE SENDAK, TONY KUSHNER: BRUNDIBÁR
Maurice Sendaka známe už z loňského roku, z ostrova, kde žijí Divočáci. Tentokrát se podíváme na knihu, na kterou byl nejvíce hrdý, i když ji nenapsal, ale pouze doprovodil ilustracemi. Příběh neobyčejné dětské opery Hanse Beautyho a Adolfa Hoffmeistera, která se v letech 1943-44 hrála v Terezíně více než padesátkrát, převyprávěl slavný dramatik Tony Kushner. Budeme nejen kreslit a hrát, ale také poslouchat a zpívat. / Vstupné 60 Kč.
 

Neděle 17. března. FRANK TASHLIN: VAČICE, KTERÁ SE NESMÁLA
Kdysi žila vačice. Byla to ta nejveselejší, nejšťastnější a nejusměvavější vačice ze všech vačic. Ráda se smála hlavou dolů a visela na stromě za svůj krásný dlouhý ocas. Ale jednoho dne se pod stromem objevili lidé. Zdálo se jim, že vačice je smutná, rozhodně nevypadala, že by se smála. I když jim tvrdila, že jí nic nechybí, lidé jí nevěřili. Mysleli si, že je to hloupá vačice, která neví, co je to být šťastná. Když je člověk šťastný, musí se usmívat, říkali, a rozhodli se ji rozveselit... Jak myslíte, že to dopadlo? Pojďte nám pomoci napravit činy těch, kteří se pletou do toho, do čeho nemají, a vrátit vačici radost ze života. / Vstupné 60 Kč. 
 

Neděle 21. dubna. RICHARD P. FEYNMAN: TO NEMYSLÍTE VÁŽNĚ, PANE FEYNMANE!
Richard Phillips Feynman byl americký teoretický fyzik, známý především svou prací na formulaci kvantové mechaniky pomocí integrálů dráhy, teorií kvantové elektrodynamiky, fyzikou supratekutosti helia při teplotě blízké absolutní nule a částicovou fyzikou, pro kterou navrhl partonový model. Nebojte se! Kromě toho byl také zdatným hráčem na bongo a vynikajícím malířem, ale především byl prototypem nekonvenčního, zvídavého a vtipného člověka. A právě takový bude dubnový workshop, na kterém si vyzkoušíme i několik fyzikálních experimentů. / Vstupné 60 Kč. 
 

Neděle 19. května. KAREL POLÁČEK: EDUDANT A FRANCIMOR
Edudant a Francimor jsou synové kouzelnice Halabáby. Edudant, starší a silnější, a hubený Francimor žijí šťastně se svou matkou v chaloupce v temném lese. Společnost jim dělají bílý kozel Rudolf, starý drak Verpanides a černý kocour Šmačkovník.  Poláčkova kniha plná fantastických situací a groteskních dobrodružství srší vtipem a ani na nedělní dílně tomu nebude jinak. / Vstupné 60 Kč. 

 
Neděle 23. června. TAMAR MEIR: FRANCESCO TIRELLI A JEHO HUDBA
Máte rádi zmrzlinu? A napadlo by vás, že tato ledová pochoutka může stát na začátku příběhu o přátelství, odvaze a ochotě pomáhat? Peter si zmrzlinu oblíbil natolik, že si našel záminku, aby mohl každý den chodit kolem zmrzlinářství Francesca Tirelliho. Někdy si koupil pár kopečků, jindy se tam zastavil podívat, někdy jen nakoukl do výlohy. Pojďte se podívat, co se dělo dál! / Vstupné 60 Kč. 

Příměstské tábory v Praze

V létě 2023 se uskutečnil příměstský tábor Židovského muzea v Praze. Děti každý den strávily nějaký čas kreativním vyráběním, něco nového se naučily, vyluštily různé tajenky a šifry. Odpoledne vyrážely na výlety, do parku nebo na hřiště.

Těšit se můžete také na tábor v létě 2024. 
Termín příměstkého tábora 2024 bude upřesněn. 

Více informací zde.

 

>Darujte<
<
>
 
1
2
 
 
3
4
5
6
7
8
 
 
9
10
 
 
11
12
13
 
 
14
15
16
 
 
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
[homepage-banner/incident.jpeg]