Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. 

V brněnské pobočce OVK ŽMP jsou nedělní výtvarné dílny z cyklu "Šalom, vítejte u nás" konány v sále Turistického a informačního centra Židovské obce Brno na židovském hřbitově v Brně-Židenicích a umožní hravou formou nahlédnout do nábožensky tradiční židovské domácnosti. Návštěvníci se dozvědí např. co je to košer, kam patří mezuza či mizrach, kolik přikázání skrývá talit a mnoho dalšího. I tyto dílny jsou pod vedením lektorky doplněny výtvarnými aktivitami k danému tématu.  

Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.


Nedělní dílny v Praze 

  • konají se jednou za měsíc od 10:00 v dílně v přízemí Maiselovy 15, Praha 1. Vstupné 70 Kč.
  • kontakt: education@jewishmuseum.cz
     

Program nedělních dílen v Praze na rok 2021

 
10. 1. 2021: ONLINE: Lvíček Arje a houslista Cvi
Ilse Weberová se sice narodila v Ostravě, ale mluvila odjakživa německy. V tomto jazyce skládala písně, psala básně, ale především pohádky. Před odjezdem z Terezína ukryla své rukopisy a notové záznamy v terezínské kůlně, kde přežily válku. Malí tvůrci se na lednové dílně seznámí s veselým houslistou jménem Cvi a na pomoc při vyrábění jim přiletí hejna zpěvavých ptáčků.

14. 2. 2021: ONLINE: Lvíček Arje jde na karneval
V letošním roce oslaví lvíček Arje svátek Purim už v únoru. Jakou masku si asi tentokrát na karneval oblékne? A za co se převléknete vy? Připravte si k počítači veselý převlek, dobrou náladu a něco na zub. Budeme si vyprávět příběh o krásné královně Ester a jejím hodném strýci Mordechajovi, oslavíme spolu nejveselejší svátek v roce.
 
14. 3. 2021: ONLINE: Lvíček Arje maluje s Friedl
V březnové dílně bude lvíček Arje spolu s vámi cestovat časem do let 1942–1944 a setká se s výtvarnicí Friedl Dicker-Brandeis, která pořádala pravidelnou výuku kreslení pro terezínské děti. V jejím ateliéru si s Arjem vyzkoušíte různé techniky malování a vytvoříte koláže ze všeho, co zrovna budete mít po ruce. Navíc poznáte nové kamarády, například Helgu Weissovou, zkušenou malířku, která vám bude inspirací.
 
11. 4. 2021: Lvíček Arje vypráví o plaváčkovi
Uhodnete jméno chlapečka, který plaval po Nilu v ošatce vymazané smolou? A kudy protéká řeka Nil? V dubnové dílně bude lvíček Arje vyprávět o starodávném příběhu, který si každý rok připomínáme na svátek Pesach. Stejně tak jako u všech židovských svátků, ani na Pesach nebudou chybět tradiční dobroty, tentokrát s Arjem ochutnáte nekvašené chleby macesy a charoset – maltu, která se používala na stavbu pyramid. Jak asi chutná?
Prohlídka: Maiselova synagoga
 
16. 5. 2021: Lvíček Arje slaví Den nezávislosti
Víte, kdy vzniklo Československo? A Česká republika? V květnové dílně se od lvíčka Arjeho dozvíte více o vzniku Státu Izrael a zjistíte, zdali je Izrael starší či mladší než naše země. Společně se do Izraele proletíte a podíváte se na tamní krajinu, která se čím dál více zelená novými lesy. Lvíček Arje už se nemůže dočkat, že si s vámi popovídá o tom, jak se starat o přírodu a naše životní prostředí.
Prohlídka: Staronová synagoga
 
13. 6. 2021: Lvíček Arje rýsuje v poušti
Lvíčkovi Arjemu se v Izraeli moc zalíbilo a řekl si, že se tam na chvíli zdrží. Tentokrát vás však nebude provázet pod stínem zelených stromů, ale horkem Negevské pouště. A představte si, že vás tam nebudou čekat jen kameny a písek. Narazíte tam na našeho krajana, brněnského rodáka Alfreda Neumanna, který vám ukáže neuvěřitelné možnosti architektury. Pod jeho vedením zcela propadnete geometrii.
Prohlídka: Starý židovský hřbitov

 

Přihláška na pražské nedělní dílny

 
 
 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

 

Nedělní dílny v Brně na rok 2021

  • Pořádá brněnské Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.
    Dílny se konají od 10:30 v sále na židovském hřbitově v Brně, Nezamyslova 27. Vstupné 30 Kč.
  • kontakt: brno@jewishmuseum.cz, 544 509 652.

7. března ONLINE: Medvídek Dubi a sederový pohár
Letošní Svátek nekvašených chlebů vychází v kalendáři na přelom března a dubna. Připomeneme jej tedy v obou nedělních dílnách těchto měsíců díky pohádkám z pera úžasné spisovatelky Ilse Weber (1903-1944) z její knihy Dobrodinec Báruch. Ten otevíral náš pohádkový ateliér v lednu. Nyní se můžete těšit na příběh nazvaný Sederový pohár, povídání o svátku Pesach a různé hry či tvoření pro malá stvoření.
 
18. dubna ONLINE: Medvídek Dubi a pesachový knedlíček
Náš pohádkový nedělní ateliér pokračuje v dubnu tématem svátku Pesach. Leccos už o něm víme. Navážeme tedy na známé pohádkou o pesachovém knedlíčku. A tentokrát si budeme kreslit a hrát se vším, co splňuje dvě podmínky - je to kulaté a jedlé. Buďte prosím vybaveni plastelínou, papíry, pastelkami a plnou spíží za zády. Na všechny malé jedlíky se těší medvídek Dubi a lektorka Táňa.
 
9. května ONLINE: Medvídek Dubi a malý Josef
V modrobílé knize pohádek Ilse Weber tentokrát medvídek Dubi nalistuje příběh o tom, jak malý Josef ochránil Tóru. Ne náhodou nám vychází tato pohádka právě na květen, kdy se slaví svátek Šavuot. Malé účastníky tedy čeká seznámení se s ním a především se svitkem Tóry, který neodmyslitelně k svátku patří. Všem, co by během dopoledního hraní na dílně vyhládlo, pošleme recept na ty nejlepší palačinky, co mohou vůbec být.
 
6. června ONLINE: Medvídek Dubi a housličky
Pohádkový ateliér medvídka Dubiho se rozloučí posledním příběhem Josel na housličky. Prázdniny tedy budeme vyhlížet zvesela se spoustou muziky a radosti, že už pomalu přicházejí. Ke slovu přijdou nejen housle. Joselův napínavý příběh má jako každá pohádka dobrý konec. V jeho duchu přejeme, aby ten letošní náročný školní rok končil pro všechny s úsměvem na tváři.

 

Příměstské tábory v Praze

V červenci a srpnu 2021 se uskuteční dva příměstské tábory Židovského muzea v Praze. Děti každý den stráví nějaký čas kreativním vyráběním, něco nového se naučí, vyluští různé tajenky a šifry. Odpoledne vyrazí na výlety, do parku nebo na hřiště. Podrobný harmonogram obou táborů bude upřesněn.

Termíny příměstských táborů:
12. 7. - 16. 7. 2021
9. 8. - 13. 8. 2021

Přihláška na letní tábor 2021


 

<
>
29
30
31
1
2
3
4
5
6
 
 
7
 
 
8
9
10
 
 
11
 
 
12
13
14
15
16
17
 
 
18
 
 
19
20
21
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
29
30
1
2
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT