Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. 

V brněnské pobočce OVK ŽMP jsou nedělní výtvarné dílny z cyklu Šalom, vítejte u nás konány v sále Turistického a informačního centra Židovské obce Brno na židovském hřbitově v Brně-Židenicích a umožní hravou formou nahlédnout do nábožensky tradiční židovské domácnosti. Návštěvníci se dozvědí např. co je to košer, kam patří mezuza či mizrach, kolik přikázání skrývá talit a mnoho dalšího. I tyto dílny jsou pod vedením lektorky doplněny výtvarnými aktivitami k danému tématu.  
Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.


Nedělní dílny v Praze 

  • konají se jednou za měsíc od 10:00 hod. v dílně v přízemí Maiselovy 15, Praha 1. Vstupné 50 Kč.
  • kontakt: education@jewishmuseum.cz
     

Program nedělních dílen v Praze na rok 2020

 
19. 1. 2020: Lvíček Arje poznává synagogu - kapacita zcela naplněna
Ještě před 2000 lety byl centrem židovské bohoslužby Jeruzalémský chrám. Víte, čím se lišil od synagogy a které prvky s ní měl společné? Dozvíte se, co je charakteristické pro synagogu a vytvoříte si model synagogy.
Prohlídka: Maiselova synagoga
 
9. 2. 2020 : Lvíček Arje na palubě archy  - kapacita zcela naplněna
Jak to asi vypadalo na palubě archy? Co si Noe počal s tolika zvířaty pohromadě? O tom Vám bude vyprávět jeden z přímých účastníku této veliké plavby lvíček Arje.
Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
8. 3. 2020: Lvíček Arje slaví Purim (oslava nejveselejšího židovského svátku) - kapacita zcela naplněna
Zlý Haman, vezír perského krále Achašveroše, chce zabít všechny Židy. Podaří se královně Ester tomu zabránit? Přijďte všichni v maskách, zatančíme si, naučíme se purimovou písničku a ochutnáme Hamanovy uši.
Prohlídka: Staronová synagoga
 
5. 4. 2020: Lvíček Arje slaví Pesach
(Arjeho kamarád Moše  - Mojžíš - má velký úkol)
Podaří se Mošemu zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Jakých deset ran padlo na Egypt? Projde Moše mořem suchou nohou? Co dostane nakonec za odměnu? A co dostaneme my? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v naší pesachové dílně.
Prohlídka: Klausová synagoga
 
10. 5. 2020: Lvíček Arje pozoruje svět skrz barevné okno
V květnové dílně se společně s lvíčkem Arjem inspirujeme v tvorbě malíře Marca Chagalla. Jeho dílo bylo ovlivněno šťastnými vzpomínkami na dětství, zabýval se výzdobou veřejných staveb a věnoval se také ilustrování knih. Lvíček Arje vás poprosí, abyste si vzali do ruky pestré barvy a skrze ně objevovali svět.
Prohlídka: Jeruzalémská synagoga
 
7. 6. 2020:  Lvíček Arje čte židovské legendy
Lvíček Arje nám bude vyprávět o staré Praze, o stvoření Golema, o životě na císařském dvoře a o tom, jak se dá moudrostí vyzrát nad zlem.
Prohlídka: Židovské město
 

 

Přihláška na pražské nedělní dílny

 
 
 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

 

 

Nedělní dílny v Brně 

  • Pořádá brněnské Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.
    Dílny se konají od 10:30 hod. v sále na židovském hřbitově v Brně, Nezamyslova 27. Vstupné 30 Kč.
  • kontakt: brno@jewishmuseum.cz, 544 509 652.
     

Program nedělních dílen v Brně na rok 2020
 

9. 2. 2020: Medvídek Dubi na návštěvě u Helgy  
Při únorové dílně seznámí medvídek Dubi malé návštěvníky s životními osudy a dílem akademické malířky Helgy Hoškové-Weissové, jejíž dětské kresby z terezínského ghetta jsou dnes známy po celém světě. Poznávat se však bude, jak jinak než se štětcem a paletou v ruce.

15. 3. 2020: Medvídek Dubi před sochou prezidenta Osvoboditele
Narodil se ve Dvoře Králové, studoval v Paříži, tvořil v Praze, bojoval na Sommě, chtěl se stát legionářem. A to je prosím jen část dalšího příběhu z ateliéru medvídka Dubiho. Na této dílně vás čeká povídání o sochaři Otto Gutfreundovi a keramické tvoření pro malá stvoření.

19. 4. 2020: Medvídek Dubi v Atelieru Friedl
Šaty, nábytek, knihy, … každý předmět hledá svůj tvar, výraz a užití. Třeba i dost originální, jak tomu bylo u zakázek z ateliéru nadané vídeňské výtvarnice Friedl Dicker Brandeisové. Její život a dílo umělecké i pedagogické představí medvídek Dubi na dubnové dílně.

17. 5. 2020: Medvídek Dubi ve světě velkých barev
V květnu je připraveno pro malé návštěvníky nedělních dílen setkání s nevšední tvorbou „malíře barevných ploch“ Markem Rothkem. Ke slovu tak přijdou samozřejmě velká plátna, štětce a barvy, ale také úvahy o abstraktním umění a expresionismu v praxi. 
 
14. 6. 2020: Medvídek Dubi hledá šaty pro letušku
Přijměte pozvání na setkání s první dámou izraelské módy. Medvídek Dubi provede malé návrháře pozoruhodným dílem prostějovské rodačky Loly Beer Ebnerové. Společnost vám dále budou dělat ostré nůžky, pauzovací papír, lepidla a nepřeberné vzorníky látek.

 

<
>
27
28
29
30
31
1
 
2
 
3
 
 
 
4
 
5
 
 
6
 
7
8
 
 
 
9
 
 
 
10
 
 
 
11
 
 
 
12
 
 
 
13
 
14
15
 
16
 
 
 
17
 
18
 
 
 
19
 
 
 
20
 
21
22
 
23
 
 
 
24
 
 
 
25
 
26
 
27
 
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT