Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. 

V brněnské pobočce OVK ŽMP jsou nedělní výtvarné dílny z cyklu Šalom, vítejte u nás konány v sále Turistického a informačního centra Židovské obce Brno na židovském hřbitově v Brně-Židenicích a umožní hravou formou nahlédnout do nábožensky tradiční židovské domácnosti. Návštěvníci se dozvědí např. co je to košer, kam patří mezuza či mizrach, kolik přikázání skrývá talit a mnoho dalšího. I tyto dílny jsou pod vedením lektorky doplněny výtvarnými aktivitami k danému tématu.  

Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.


Nedělní dílny v Praze 

  • konají se jednou za měsíc od 10:00 v dílně v přízemí Maiselovy 15, Praha 1. Vstupné 70 Kč.
  • kontakt: education@jewishmuseum.cz
     

Program nedělních dílen v Praze na rok 2020

 
23. 8. 2020: Lvíček Arje vyrábí tradiční ozdoby
Na jaře letošního roku, v dubnu a v květnu, jsme nemohli s lvíčkem Arjem nic vyrábět. Arje tak mezitím přemýšlel, jak zajistit, abychom se v budoucnu vždy ve zdraví a spokojenosti setkali. V srpnové dílně nám poradí, jak si vyrobit tradiční ozdobu nad dveře – chamsu a díky jejím významům se vrátí ke dvěma poutním svátkům, o kterých nám letos nestihl vyprávět, k Pesachu a Šavuotu.
Prohlídka: Klausová synagoga

13. 9. 2020: Lvíček Arje vypráví o stvoření světa
Lvíček Arje dětem vysvětlí, jak se slaví židovský Nový rok (Roš hašana), a bude jim vyprávět o stvoření světa a prvních lidech. Děti se naučí písničku a ochutnají tradiční sváteční pokrmy.
Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
18. 10. 2020: Lvíček Arje slaví Šmini aceret a Simchat Tora
Lvíček Arje v říjnové dílně provede děti hned dvěma svátky – Šmini aceret a Simchat Tóra. Dozvíte se, co je to svitek Tóry, jakým písmem je psán a spolu s lvíčkem si ho zkusíte vytvořit. Nakonec si i se svitkem zatancujete a zazpíváte.
Prohlídka: Staronová synagoga
 
8. 11. 2020: Lvíček Arje a výprava za poznáním jazyků
Lvíček Arje děti seznámí s biblickým příběhem o Babylónské věži, společně si ji zkusí postavit a poznají u toho různé abecedy a různé jazyky. Na závěr si zazpívají popletenou píseň a vydají se za hebrejskými rukopisy a tisky.
Prohlídka: Maiselova synagoga
 
6. 12. 2020: Lvíček Arje slaví Chanuku
Proč má chanukový svícen osm ramen? A proč se o Chanuce jí koblížky a bramboráky? Kdo jsou to vlastně Makabejci? Lvíček Arje s dětmi společně zapálí chanukiji, zahrají si drejdl, ochutnají koblížky a naučí se písničku.
Prohlídka: Klausová synagoga

 

Přihláška na pražské nedělní dílny

 
 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

 

Nedělní dílny v Brně

  • Pořádá brněnské Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.
    Dílny se konají od 10:30 v sále na židovském hřbitově v Brně, Nezamyslova 27. Vstupné 30 Kč.
  • kontakt: brno@jewishmuseum.cz, 544 509 652.
     

Program nedělních dílen v Brně na rok 2020
 

9. 8. 2020: Medvídek Dubi před sochou prezidenta Osvoboditele
Narodil se ve Dvoře Králové, studoval v Paříži, tvořil v Praze, bojoval na Sommě, chtěl se stát legionářem. A to je prosím jen část dalšího příběhu z ateliéru medvídka Dubiho. Na této dílně vás čeká povídání o sochaři Otto Gutfreundovi a keramické tvoření pro malá stvoření.
 

Příměstské tábory v Praze
 

V červenci a srpnu se uskuteční příměstské tábory Židovského muzea v Praze. Děti každý den stráví nějaký čas kreativním vyráběním, něco nového se naučí, vyluští různé tajenky a šifry, dle počasí odpoledne stráví na procházce, v parku nebo na hřišti.

V červenci v termínu 13. 7. – 17. 7. 2020 můžete své děti přihlásit na tábor Ztracený poklad Maiselovy rodiny. V rámci programu se děti seznámí s postavami a příběhy Josefova a osud stavitele Maiselovy synagogy je zavede přes Staroměstské náměstí a Karlův most až na Pražský hrad. Po cestě objeví další legendy spojené s těmito historickými památkami a při úspěšném luštění a bádání cestu završí u ztraceného pokladu. Tábor nabízí seznámení nejen s židovskými příběhy, ale i se starými pověstmi českými prostřednictvím historického centra Prahy.

V srpnu v termínu 17. 8. – 21. 8. 2020 se bude konat tábor Alchymista císaře Rudolfa. Tým Židovského muzea v Praze připravil pro děti tábor s tématem rudolfínské Prahy. Rádi bychom dětem přiblížili toto historické období skrz napínavý příběh, ve kterém děti budou společně řešit hádanky, hledat indicie, vařit lektvary, objevovat tajuplná místa Prahy a při tom poznají nové kamarády a užijí si spoustu zábavy.
Termín 17. 8. – 21. 8. je již naplněn. Zaslané přihlášky budeme vést jako náhradníky.

Přihláška na tábor


Příměstské tábory v Brně
 

V srpnu se uskuteční také dva příměstské tábory Židovského muzea v Praze v brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu. Děti každý den stráví nějaký čas kreativním vyráběním, něco nového se naučí, vyluští různé tajenky a šifry, dle počasí odpoledne stráví na procházce, v parku nebo na hřišti.

V termínu od 3. 8. - 7. 8. 2020 můžete své děti přihlásit na příměstský tábor Diamantová brána a devět tisíc rajských stromů (židovské příběhy a pohádky).

V termínu 17. 8. - 21. 8. 2020 můžete své děti přihlásit na příměstský tábor Ateliér v lipové aleji (Moravští  umělci v příbězích).


Přihláška na tábor

<
>
31
 
1
 
 
 
2
 
3
 
4
5
 
 
 
6
 
 
 
7
 
 
 
8
 
 
 
9
 
 
 
10
 
11
12
 
 
 
13
 
14
 
15
 
 
 
16
 
 
 
17
 
18
19
 
20
 
21
 
 
 
22
 
23
 
 
 
24
 
25
26
 
 
 
27
 
28
 
29
 
 
 
30
1
2
3
4
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT