Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. 

Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.


Nedělní dílny v Praze 

  • konají se jednou za měsíc od 10:00 v dílně v přízemí Maiselovy 15, Praha 1. Vstupné 90 Kč.
  • kontakt: education@jewishmuseum.cz
  • Na dílnu je třeba se registrovat do pátku do 12:00 přes registrační formulář.
  • Dílna je určena pro rodiče s dětmi od 5 let.

Program nedělních dílen pro rodiče s dětmi v Praze v roce 2023


Neděle 15. 1. od 10 hodin. Petr Ginz píše dál
Během druhé světové války se mnoho židovských dětí ocitlo za hradbami terezínského ghetta. V těžkých podmínkách přesto vznikala nová přátelství, nové nápady. Co všechno musely děti překonat? A co jim pomáhalo? Za pomoci dětských časopisů, které v Terezíně vznikaly, budeme hledat odpovědi na tyto i další otázky. Nahlédneme do příběhu Petra Ginze a dalších vězněných dětí, a nakonec si vyzkoušíme, jaké to je být redaktorem časopisu nebo malým novinářem. / Vstupné 90 Kč.
Prohlídka: Pinkasova synagoga

Neděle 12. 2. od 10 hodin. Lvíček Arje vypráví příběh o Jonášovi a velrybě
Příběh o Jonášovi a velrybě nás přenese do dávných dob. S dětmi si budeme povídat o tom, jaké to je být prorokem a co se všechno může přihodit, když se prorokovi do prorokování zrovna moc nechce.  Napínavým příběhem nás opět provede lvíček Arije a už se moc těší na velryby a jiné mořské bytosti, které si společně v dílně vyrobíme. / Vstupné 90 Kč.
Prohlídla: Starý židovský hřbitov

Neděle 12. 3.  od 10 hodin. Lvíček Arje vypráví příběh o Šalamounovi a chrámu
Znáte krále Šalamouna a chrám který nechal vystavit v Jeruzalémě? Moudrost krále Šalamouna byla známa i za hranicemi izraelského království. To vše se společně s lvíčkem Arjem dozvíte na naší společné dílně. Děti si vyrobí návrh vlastního chrámu a dozví se, co to znamená být moudrý. / Vstupné 90 Kč.
Prohlídka: Maiselova synagoga

Neděle 16. 4. od 10 hodin. Lvíček Arje slaví Pesach
Uhodnete jméno chlapečka, který plaval po Nilu v ošatce vymazané smolou? A kudy protéká řeka Nil? V dubnové dílně bude lvíček Arje vyprávět o starodávném příběhu, který si každý rok připomínáme na svátek Pesach. Stejně tak jako u všech židovských svátků, ani na Pesach nebudou chybět tradiční dobroty, tentokrát s Arjem ochutnáte nekvašené chleby macesy a charoset – maltu, která se používala na stavbu pyramid. Jak asi chutná? / Vstupné 90 Kč.
Prohlídka: Klausova synagoga

Neděle 14. 5. od 10 hodin. Lvíček Arje Vás provede izraelskou kuchyni
Jestli máte rádi vaření jako lvíček Arije, přijďte za námi. Budeme si s dětmi vyprávět o Izraeli, ale tentokrát trochu jinak. Společně nahlédneme pod pokličku izraelského kuchaře a dozvíme se co všechno nesmí chybět v izraelské kuchyni. Co je to humus, bamba a šakšuka? Děti si budou moci některou dobrotu sami připravit a ochutnat. / Vstupné 90 Kč.
Prohlídka: bude upřesněna

Neděle 11. 6. od 10 hodin. Lvíček Arje si pro Vás připravil hru po Židovském městě
Tato hra plná hádanek a příběhů vtáhne děti do historie Židovského města. V expozicích muzea budou hledat nápovědy a s jejich pomocí se pokoušet vyluštit tajné šifry. Lvíček Arje každému, kdo by potřeboval pomoc poradí. / Vstupné 90 Kč.
Prohlídka: Židovské město

 

Přihláška na pražské nedělní dílny

 
 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

 

 

Nedělní dílny v Brně

Nedělní dílny pro rodiče s dětmi v pobočce OVK ŽMP Brno se budou konat opět od ledna 2023. Těšíme se na Vás.

  • konají se jednou za měsíc od 10:00 v sále OVK na tř. Kapitána Jaroše 3. Vstupné 60 Kč.
  • kontakt: brno@jewishmuseum.cz, 544 509 652.

Program nedělních dílen pro rodiče s dětmi v Brně v roce 2023
 

Medvídek Dubi a dobrodružství v knihovně
Přijďte si užít klidné a tvořivé nedělní dopoledne! Medvídek Dubi si tentokrát připravil čtení z knih převážně současných židovských spisovatelů pro děti a mládež. Ke každému z příběhů chystá také výtvarné, pohybové nebo jiné tvůrčí aktivity. Čeká nás výroba komiksů, cesta do Izraele, dobrodružství v poušti a zkoumání tajemných paralelních světů.

22. 1. od 10 hod. Maurice Sendak: Tam, kde žijí divočiny
Zlobíte někdy? Malý Max neposlouchal tak dlouho, až ho maminka poslala bez večeře spát. Tak začíná napínavý, strašidelný, a přitom laskavý příběh Maurice Sendaka (1928–2012) o fantastické zemi divočin, který už více než půlstoletí milují děti na celém světě. Vydáme se tam, kde žijí divočiny, zamyslíme se nad zlobením a odpuštěním, spustíme veliký tartas a vrátíme se včas na oběd. / Vstupné 60 Kč.

19. 2. od 10 hod. Joann Sfarr: Rabínův kocour
Rabínův kocour je členem rodiny alžírského rabína Sfara, dávného autorova předka. Získal dar řeči, když sežral mluvícího papouška, a od té doby je pěkně prostořeký, břitce glosuje dění kolem sebe a drze polemizuje na nejrůznější témata – je to přeci židovský kocour. S medvídkem Dubim ho doprovodíme na dobrodružných výpravách nejenom po střechách Alžíru 20. let minulého století, ale i do Paříže, mezi pouštní národy anebo do nitra Afriky při pátrání po africkém Jeruzalémě, a všechno zachytíme ve vlastním komiksu. / Vstupné 60 Kč.
 
19. 3. od 10 hod. Jannec Levi: Strýček Ludvík
Strýček Ludvík není jen tak nějaký obyčejný strýček. V příbězích oceňovaného izraelského spisovatele Jannece Leviho se tento novodobý Baron Prášil už setkal s kouzelníky, na chvíli se stal šaškem v Opačném království, kde lidé chodí po rukou, od jisté smrti ho zachránili jeho čtyři vlasy… a to není všechno!  Pojďte společně se strýčkem Ludvíkem a medvídkem Dubim šplhat do oblak, kamarádit se s obry, bojovat se strašidly, a možná se i dozvědět pár důležitých věcí o životě. / Vstupné 60 Kč.
 
16. 4. od 10 hod. Krista Gerloffová: Širel a děti z Jeruzaléma
Věděli jste, že v Izraeli žijí i české holčičky? Jedna z nich se jmenuje Širel a bude nám vyprávět třeba jak se pečou chaly a slaví svátek Pesach, ale podíváme se s ní i k moři a do Jeruzaléma. Širel říká mamince někdy mami a někdy ima, tatínkovi tati anebo aba, podle toho, jakým jazykem zrovna mluví. Pojďte se s ní a s neobyčejnou zemí Izrael v této knížce seznámit, naučíme se i trochu hebrejsky! / Vstupné 60 Kč.

21. 5. od 10 hod. Arnošt Goldflam: Strašidelné Brno
Když se do brněnských ulic a uliček začne vkrádat tma, probouzejí se strašidla i staré legendy! Skoro každá zdejší památka nebo místo má své děsivé příběhy – a málokdo je zná tak dobře jako Arnošt Goldflam. Když byl ještě malý a bydlel v Brně, vymýšlel si různé dobrodružné a strašidelné historie a rodičům pak tvrdil, že je doopravdy zažil, a taky si to mnohdy myslel. Jaká tajemství skrývá orloj na náměstí Svobody, park v Lužánkách nebo Kapucínský klášter? Až je společně s medvídkem Dubim odhalíte, už se nebudete na Brno dívat stejnýma očima. / Vstupné 60 Kč.

11. 6. od 10 hod. Neil Gaiman: Koralina
Tohle bude dílna jen pro ty nejodvážnější! Příběh o chytré a zvědavé Koralině, která nesnáší, když ji oslovují Karolíno, je tajemný, napínavý a trochu strašidelný. Neil Gaiman vám v knize nechal důležitý vzkaz: „Když jste odvážní, neznamená to, že se nebojíte. Být odvážný znamená, že se bojíte, opravdu se bojíte, hrozně moc se bojíte, a stejně uděláte to, co je správné.“ Přijďte Koralině pomoct dostat se ze světa za zamčenými dveřmi, budeme vás potřebovat! / Vstupné 60 Kč.

 

Příměstské tábory v Praze

Také v létě 2022 se uskutečnil příměstský tábor Židovského muzea v Praze. Děti každý den strávily nějaký čas kreativním vyráběním, něco nového se naučily, vyluštily různé tajenky a šifry. Odpoledne vyrážely  na výlety, do parku nebo na hřiště.

Více informací zde.

 

>Darujte<
<
>
26
27
28
29
30
31
 
1
2
3
 
 
4
5
6
7
8
9
10
11
 
 
12
13
14
 
 
15
16
 
 
17
18
 
 
19
20
21
22
23
 
 
24
25
26
27
28
29
 
 
30
31
1
2
3
4
5
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]