Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. 

V brněnské pobočce OVK ŽMP jsou nedělní výtvarné dílny z cyklu Šalom, vítejte u nás konány v sále Turistického a informačního centra Židovské obce Brno na židovském hřbitově v Brně-Židenicích a umožní hravou formou nahlédnout do nábožensky tradiční židovské domácnosti. Návštěvníci se dozvědí např. co je to košer, kam patří mezuza či mizrach, kolik přikázání skrývá talit a mnoho dalšího. I tyto dílny jsou pod vedením lektorky doplněny výtvarnými aktivitami k danému tématu.  
Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.


Nedělní dílny v Praze roce 2018 

Program nedělních dílen na rok 2018 

14. 1. 2018: Lvíček Arje se setkává s postavami Tóry
Lvíček Arje se společně s vámi seznámí s postavami Tóry - Abrahamem, Izákem, Jákobem, Davidem a dalšími). Dozvíte se například, proč praotec Abraham opustil svou zemi, jak se Židé dostali do Egypta a kdo byl prvním králem. Vyrobíte si jednotlivé postavy a sehrajete divadlo.


11. 2. 2018 :  Arje slaví Nový rok stromů (Tu bi-švat)
Lvíček Arje společně s vámi oslaví Nový rok stromů (Tu bi-švat). Bude vám vyprávět, jaké rostliny a plodiny se pěstují a používají v Izraeli a co dobrého z nich můžeme připravit. Děti mu pak na oplátku připraví sváteční hostinu.
 Prohlídka:  Staronová synagoga

11. 3. 2018: Arje má karneval (oslava nejveselejšího židovského svátku Purim)
Zlý Haman, vezír perského krále Achašveroše, chce zabít všechny Židy. Podaří se královně Ester tomu zabránit? Přijďte všichni v maskách, zatančíte si, naučíte se purimovou písničku a ochutnáte Hamanovy uši.
Prohlídka: Španělská synagoga

8. 4. 2018: Lvíček Arje slaví Pesach
(Arjeho kamarád Moše  - Mojžíš - má velký úkol)
Podaří se Mošemu zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Jakých deset ran padlo na Egypt? Projde Moše mořem suchou nohou? Co dostane nakonec za odměnu? A co dostaneme my? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v naší pesachové dílně.
Prohlídka: Klausová synagoga

13. 5. 2018: Lvíček Arje  peče chalu (šabatový chléb)
Lvíček Arje vás zve na oslavu svátku Šabat. Připravíme si šabatovou hostinu, upečeme chaly – šabatové chleby, zapálíme šabatové svíčky, zazpíváme písničku na uvítání šabatu a prožijeme kousek šabatu, při kterém vůbec není nuda.
Prohlídka: Maiselova synagoga

10. 6. 2018: Lvíček Arje jede do Jeruzaléma
Lvíček Arje vás společně s králem Davidem provede uličkami Jeruzaléma, seznámí vás s jeho historií a památkami. Vytvoříte si mapu města, pohled a ochutnáte tradiční pokrmy. Na závěr si společně zazpíváme.
Prohlídka: Jeruzalémská synagoga
 

 

 

Přihláška na nedělní dílny

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

 

Nedělní dílny v Brně roce 2018

  • konají se v 10.30 hodin v sále Turistického a informačního centra ŽOB na brněnském židovském hřbitově, ulice Nezamyslova 27
  • kontakt: tana.klementova@jewishmuseum.cz, telefon: 530 317 651, 739 292 424

Program nedělních dílen na rok 2018 

21. ledna: O potopě
V jedné známé písničce se zpívá "já mám kocábku náramnou". Ale kdo měl to skvělé plavidlo? Na co jej potřeboval? Koho na ní vezl? A že to tak úplně obyčejná loď nebyla, tak to vám všechno povíme, zahrajeme, zazpíváme, naložíme zvířátka a možná i vyplujeme.
 
18. února: Babylonská věž
Někdo mluví česky, jiný anglicky, další třeba čínsky nebo hebrejsky. A jak je to možné? Jedno vysvětlení se vrací do starodávného města Babylón. Lidé si tam začali stavět věž, která měla být něčím výjimečná.  A její příběh zazní na nedělní dílně plné kostek, soutěží a písmenek. 
 
18. března: Josef a jeho sny
Byl jeden chlapec, jmenoval se Josef a sny, které k němu přicházely, se také vždy plnily. Měl spoustu bratrů, ale ti ho nakonec prodali do Egypta. Tam se z Josefa stal velmi mocný muž. Tak začíná další příběh Tóry plný zvratů a dobrodružství. Zveme vás na dílnu, kde na vás čeká povídání o Josefovi, a také spousta tvoření pro malá stvoření.
 
22. dubna: Mojžíšova cesta
Když se někdo chystá na cestu, není to jen tak. Je třeba se na ni dobře připravit, naplánovat trasu a znát její cíl. Mojžíš však na to, aby vyvedl židovský lid z Egypta, žádnou přípravu neměl. A jak tohle čtyřicetileté putování dopadlo? Přece tak, jak má končit každá cesta, dobře. Zveme všechny malé dobrodruhy na dílnu vonící dálkou, a taky barvou a lepidlem.
 
27. května: Deset přikázání
Mojžíš vystoupil na horu Sinaj, aby tam mluvil s Bohem. Přinesl odtud desky se zákonem, které obsahovaly deset přikázání. Dodnes se snažíme tato přikázání dodržovat, protože je na nich postaven řád naší společnosti. Zveme vás na dílnu, kde si vysvětlíme, co jednotlivá přikázání znamenají, a zkusíme je ztvárnit netradičním způsobem.
 

17. června: Jozue a bitva o Jericho
Mojžíš se cíle své cesty nedočkal a vedení do Země zaslíbené po něm převzal Jozue. Byl to muž statečný a bohabojný. Další cesta pokračovala k městu Jerichu, o které se strhla bitva. Nikdo ale nepozvedl meč, protože o Jericho se bojovalo hlasem, vírou a silnýma nohama. Příběh o zvláštní bitvě na vás čeká na nedělní dílně spolu se zvukovým i výtvarným tvořením. 

 

<
>
30
 
1
 
 
2
3
4
5
6
7
8
 
 
9
 
 
10
11
12
 
 
13
14
15
 
16
 
 
17
18
19
20
21
 
 
22
 
23
24
25
26
27
28
 
 
29
30
 
 
31
1
2
3
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg] [homepage-banner/webapp_PE_cz.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT