Možnosti podpory Židovského muzea v Praze

Naše činnost se vám líbí a rádi byste ji nějakou formou podpořili? Vlastníte předměty nebo dokumenty historické povahy, které byste rádi věnovali do muzejních sbírek?

Brožura o Židovském muzeum v Praze

Židovské muzeum v Praze je institucí pečující o jednu z největších sbírek judaik na světě. Zároveň uchovává dokumenty, fotografie a audiovizuální materiály vztahující se k dějinám a kultuře židovského obyvatelstva na území České republiky. Péči o tyto sbírky a fondy stejně jako další činnost Židovského muzea v Praze můžete podpořit finančním darem. Příspěvek můžete účelně věnovat například na:

  • restaurování předmětů uložených v našich sbírkových fondech
  • restaurování náhrobků na židovských hřbitovech
  • rozvoj vzdělávacích a osvětových programů
  • výzkum a dokumentaci
  • podporu kulturních aktivit či propagaci činnosti našeho muzea obecně.

Podmínky užití daru lze domluvit individuálně podle vašich představ a požadavků. O finančním daru vám také vystavíme potvrzení pro účely daňového přiznání či darovací smlouvu.

Finanční dary lze kdykoliv provést převodem na bankovní účet muzea 10426398/6200 – s variabilním symbolem 1382002.

Naše sbírky a fondy můžete rovněž rozšířit svým věcným darem.

Pro více informací k možnostem podpory Židovského muzea v Praze kontaktujte Jiří Tejkal jiri.tejkal@jewishmuseum.cz

 

Příklady konkrétních projektů k podpoře


Židovské muzeum v Praze připravilo řadu konkrétních projektů pro sponzory, kteří by byli ochotni podílet se na financování či kofinancování významných restaurátorských akcí. Projděte si jednotlivé příklady, rádi Vám poskytneme další informace (kontakt: Jiří Tejkal)


 

Střevíc z proplétaných textilních pásků.

Nález z genizy synagogy v Rychnově nad Kněžnou.
Textil, Čechy, pravděpodobně 1. polovina 19. století
Nízký nazouvací střevíc bez šněrování, se svrškem z tenkých černých textilních pásků, proplétaných plátnovou vazbou a podrážkou podšitou plátnem, nalezený v genizy synagogy v Rychnově nad Kněžnou. U horního okraje obruba z našitého textilního pásku, vnitřní povrch je vyložen vrstvou zplstěného, zřejmě konopného vlákna. Povrchová vrstva mírně potrhána, silně zašpiněno.

Odhadované náklady restaurátorského zásahu: 25 000 Kč. 
zapojte-se/G03-019K_04.jpg  zapojte-se/G03-019K_05.jpg  zapojte-se/G03-019K_08.jpg

 

From Generation To...projekt rozhovorů s přeživšími sponzorovaný Robertem B. Friedem s rodinou k uctění památky Israele a Rifky Friedových a Magdy a Mosheho Herskowitzových 


Dlouhodobá finanční podpora nahrávání rozhovorů s pamětníky umožní uskutečnit větší množství rozhovorů a zachovat tak unikátní paměť přeživších. 
Donátorem je Robert B. Fried z New Yorku, který je mj. autorem sbírky básní. Zakoupit si ji můžete zde.

"Zřízení tohoto programu společně s Židovským muzeem v Praze bude pomáhat uchování příběhů šoa. I v důsledku vzrůstajícího antisemitismu v Evropě je důležité takové věci podporovat, aby se zvěrstva jako holocaust nikdy neopakovaly". Robert B. Fried

 

Příklad úspěšného projektu - restaurování na Starém židovském hřbitově

V roce 2017 bylo realizováno restaurování tumby Josefa Šeloma Delmediga z roku 1655, která se nachází na Starém židovském hřbitově. Tumba patří svým významem i kvalitou zpracování k nejvýznamnějším hrobkám na Starém židovském hřbitově a její stav byl v minulosti předmětem četných dotazů návštěvníků. Jedná se rovněž o jediný příklad tumby zhotovené z pískovce, který je na hřbitově k vidění. 

restaurovani_pred_po/restaurovani_tumby.png

 

Příklad úspěšného projektu - restaurování vzácné knihy

V roce 2015 byla soukromým dárcem poskytnuta podpora pro restaurování vzácného rukopisu, který patří mezi tzv. memorbuchy či pinkasy, tedy knihy záznamů obvykle spjaté s konkrétní židovskou obcí. V tomto případě jde o židovskou obec v Kolíně. Rukopis obsahuje zejména liturgické texty a různé modlitby. 

 zapojte-se/5.jpg    zapojte-se/5a.jpg

<
>
26
27
28
29
30
31
 
1
2
3
 
 
4
5
6
7
 
 
8
9
 
 
 
10
11
 
 
12
13
14
15
16
 
 
17
18
 
 
19
20
21
 
 
22
 
23
24
 
25
 
 
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
[homepage-banner/PE_onlinetickets_CZ.jpg] [homepage-banner/webapp_PE_cz.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT