Kulturní a vzdělávací pořady budou opět naživo

26. 5. 2021 Přehled novinek

Po dlouhé odmlce bude opět možné od tohoto týdne osobně navštívit večerní kulturní pořady a programy pro školy a pedagogy Židovského muzea v Praze (ŽMP). S ohledem na protiepidemická opatření komunikovalo ŽMP od října 2020 se svými návštěvníky především online. Nyní se díky rozvolnění opatření vrací kulturní a vzdělávací aktivity Odboru pro vzdělávání a kulturu (OVK) do normálního režimu, a proto budou moci všichni zájemci navštívit osobně večerní pořad, nedělní dílnu pro rodiče a děti, koncert nebo se objednat se školní skupinou na lektorované programy.
 
„Jsme rádi, že se budeme s našimi návštěvníky opět potkávat tváří v tvář. Kulturní aktivity zaměřené na širokou veřejnost sice neustaly ani v době pandemie díky tomu, že jsme náš program zvládli realizovat v online režimu, avšak nic nenahradí společný zážitek lidí účastnících se přednášky, koncertu nebo nedělní dílny. Do budoucna bychom rádi s ohledem na získané zkušenosti prezentovali některé akce současně online i offline, aby se jich tak mohli alespoň virtuálně účastnit i mimopražští zájemci,“ řekla vedoucí OVK Zuzana Pavlovská.
 
Vybrané večerní pořady a červnový koncert se tradičně uskuteční v historických prostorách Maiselovy synagogy. Bude to jedinečná příležitost, jak se do synagogy podívat, protože v rámci prohlídkového okruhu tato synagoga ještě zpřístupněna není. Další pořady budou probíhat v Auditoriu OVK na adrese Maiselova 15.
 
Prvním pořadem, který ŽMP do programu v Maiselově synagoze zařazuje ještě v tomto týdnu, je pořad Terezínští hrobaři za účasti režisérky stejnojmenného filmu Olgy Struskové, výtvarníka kreslených sekvencí Pavla Koutského a Tomáše Krause, syna Františka R. Krause, jehož povídka tvoří osu filmového vyprávění. Pořad se v Maiselově synagoze uskuteční 27. května od 19 hodin.
 
Od začátku června pak muzeum nabízí bohatý program večerních pořadů. Za zmínku jistě stojí diskuse s běloruskou režisérkou a herečkou Aksanou Haiko, která je nyní v Praze na krátkém tvůrčím pobytu. Autorka bude hovořit o projektu The Brest Stories Guide, který se věnuje zničení židovské komunity v Brestu v letech 1941–1942. V Maiselově synagoze muzeum připravilo besedu s ředitelkou nového komunitního centra JCC Prague Pavlínou Šulcovou a ilustrátorem Davidem Kakalíkem, nad knihou Už tam budem, Mojžíši?, která s lehkostí a humorem vypráví příběhy spjaté se svátkem Pesach.
 
Červen také do Maiselovy synagogy přinese vážnou hudbu. Ve čtvrtek 17. června od 19 hodin se uskuteční koncert komorního dechového souboru Trifoglio ve spolupráci s předním fagotistou Jiřím Hudečkem. V jejich podání zazní díla 18., 19. a 20. století – skladby W. A. Mozarta, Dariuse Milhauda či Ervína Schulhoffa. Vstupenky na koncert možno zakoupit v předprodeji v Maiselově synagoze, v Informačním a rezervačním centru muzea (Maiselova 15, Praha 1), v síti Ticket Art, Prague Ticket Office a na webových stránkách Židovského muzea v Praze.
 
Uvedené akce se uskuteční pouze za příznivé epidemiologické situace a dle aktuálních nařízení. Pro detailní informace proto, prosím, sledujte naše  webové stránky. Pořady, které jsou vysílány online, jsou i nadále spojené pro pražskou a brněnskou pobočku OVK ŽMP.

Významnou část práce Židovského muzea v Praze představuje osvětová a vzdělávací činnost, kterou Odbor pro vzdělávání a kulturu rozvíjí nejen v Praze, ale od roku 2006 i v Brně. Spolupracuje při tom s předními univerzitními pracovišti a vzdělávacími institucemi jako Památníkem Terezín, Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR, Univerzitou Karlovou, Hebrejskou univerzitou v Jeruzalémě či památníkem Yad Vashem a dále s nezávislými historiky, judaisty, literárními vědci, politology a pedagogy.

>Darujte<
<
>
29
30
1
 
 
2
 
 
3
4
 
 
5
 
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
11
 
 
12
 
 
13
 
 
14
 
 
15
 
 
16
 
 
17
18
 
 
19
 
 
20
 
 
21
 
 
22
 
 
23
 
 
24
25
 
 
26
 
 
27
 
 
28
 
 
29
 
 
30
 
 
31
1
2
[homepage-banner/incident.jpeg]