Ocenění pro Židovské muzeum v Praze v XIX. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis

17. 6. 2021 Přehled novinek

Ve Smetanově síni Obecního domu byly slavnostně vyhlášeny výsledky XIX. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, kterou společně organizuje Ministerstvo kultury ČR, Asociace muzeí a galerií ČR a Český výbor ICOM. V kategorii Muzejní počin roku získalo Židovské muzeum v Praze za rekonstrukci Španělské synagogy s novou expozicí „Židé v českých zemích v 19. a 20. století“ zvláštní ocenění mezi šesti nejvýše hodnocenými projekty. V uvedené kategorii porota vybírala mezi 25 do soutěže přihlášenými institucemi.

„Jsme velmi rádi, že porota ocenila naši rekonstrukci Španělské synagogy s novou expozicí. Je to pro nás i velké zadostiučinění, protože veškeré činnosti na tomto projektu probíhaly z velké části již v době pandemie, která muzeu způsobila hrozivý propad příjmů. Přestože jsme nestátní institucí, která musí z vlastních prostředků plně zabezpečit svůj provoz, povedlo se nám i v době finančních ztrát nákladný projekt dokončit podle původního záměru a nyní se z něho mohou těšit naši návštěvníci,“ řekl ředitel muzea Leo Pavlát.

Nákladná rekonstrukce za několik desítek milionů korun podle projektu architektonické kanceláře Petr Franta Architekti & Asoc. s.r.o. rozšířila expoziční prostor na více než 600 m2 a kromě jiného umožnila bezbariérový přístup na galerii synagogy. V návaznosti na tematicky stejnou předchozí výstavní prezentaci z roku 1998 byla současně vytvořena nová, moderně koncipovaná expozice, jejímž cílem je přiblížit novodobou historii a kulturu židovské komunity.

„Nová stálá expozice provede návštěvníka dějinami nesmírných zvratů, kterými česká a moravská židovská komunita prošla v uplynulých dvou staletích. Toto vše může návštěvník na základě jedinečných judaik a dalších trojrozměrných exponátů, dokumentů, filmů a fotografií zažít při prohlídce, do níž jsou s respektem k jedinečnému prostoru synagogy začleněny i audiovizuální a interaktivní prvky,“ charakterizoval novou expozici ředitel muzea Leo Pavlát.

Jak dále uvedl, „významnou novinkou právě zpřístupněné expozice je velká pozornost, kterou věnuje dějinám Židů od roku 1945 do roku 1989, ale i v následném období. Právě tato část odborně málo prezentované kapitoly nedávné historie by mohla zvlášť zaujmout tuzemské návštěvníky".

Po úpravách cest na Starém židovském hřbitově (2013) a otevření muzejního Informačního a rezervačního centra v Maiselově ulici (2014), modernizaci expozicí v Maiselově synagoze (2015) a Pinkasově synagoze (2018) představuje nově zpřístupněná Španělská synagoga již čtvrtý projekt Židovského muzea v Praze, který je součástí širšího transformačního projektu.

Židovské muzeum v Praze bylo založeno v roce 1906 jako třetí evropské židovské muzeum. Základem jeho sbírek se staly předměty ze synagog a modliteben, jež zanikly v důsledku asanace pražského židovského ghetta. Za druhé světové války byla do muzea svezena nacisty konfiskovaná judaika ze zrušených náboženských obcí. Ta dnes představují jedinečnou památku na zavražděné židovské spoluobčany z Čech, Moravy a Slezska. Komunistickým režimem postátněné muzeum čelilo četným omezením a svou činnosti mohlo plně rozvinout až za svobodných poměrů.  V České republice je od té doby jedním z nejvíce vyhledávaných turistických cílů.

Do XIX. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis přihlásilo 56 muzeí a galerií celkem 98 projektů. Nejpočetnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2020 (40 soutěžních projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2020 (33 soutěžních projektů) a Muzejní počin roku 2020 (25 soutěžních projektů).

>Darujte<
<
>
 
1
2
 
 
3
4
5
6
7
8
 
 
9
10
 
 
11
12
13
 
 
14
15
16
 
 
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
[homepage-banner/incident.jpeg]