Židovské muzeum v Praze zve na koncerty v Maiselově synagoze

24. 9. 2021 Přehled novinek

Židovské muzeum v Praze představuje program nové sezony koncertů komorní vážné hudby v Maiselově synagoze. Letošní koncertní cyklus bude zahájen koncertem uskupení tří předních českých hudebníků Magdalény Mašlaňové, Pavla Cipryse a Matěje Poláška, členů České filharmonie a orchestru Národního divadla, kteří 7. října zahrají skladby Antonína Dvořáka (1841–1904), Bohuslava Martinů (1890–1959) a Gideona Kleina (1919–1945).

„Obsazení jednotlivých koncertů je vybíráno tak, aby byla zastoupena pestrá instrumentální škála. Kromě zastoupení klasických smyčcových nástrojů tak v prostorách synagogy zazní také akordeon, dechové nástroje, harfa či původní barokní viola da gamba,“ uvedla vedoucí Odboru pro vzdělávání a kulturu (OVK) ŽMP Zuzana Pavlovská.

Celkem nabízí koncertní sezona 2021/2022 v Maiselově synagoze 9 koncertů komorní vážné hudby, jejichž repertoár je vždy vybírán se zřetelem na charakter místa. Každý měsíc až do června 2022 v Maiselově synagoze zazní vážná hudba v podání komorních uskupení převážně v českém zastoupení, v červnu pak budou na programu i zahraniční hosté.

Minulá koncertní sezona (2020/2021) musela být z důvodu covidových opatření zrušena. Podařilo se uskutečnit pouze dva online koncerty a živě pak jen poslední koncert sezony v červnu 2021. Letošní sezona tedy z velké části nabídla prostor hudebníkům ze zrušených loňských termínů.

„Jsme velice rádi, že můžeme zrušené koncerty nabídnout opětovně. Hudebníci byli opravdu potěšeni, že mohou vystoupit v nových termínech a že přípravy na jednotlivé koncerty nebyly zbytečné,“ říká vedoucí OVK ŽMP Zuzana Pavlovská.

Do programu bylo vybráno také mladé hudební uskupení Kukal kvartet, které patří mezi mladými interprety vážné hudby ke špičkovému tělesu a jehož členové získávají zkušenosti na prestižních hudebních univerzitách Evropy. V květnu 2021 kvarteto získalo titul mezinárodní soutěže Pražské jaro, kde se umístili na třetím místě. Kukal kvartet zahraje na dubnovém koncertu u příležitosti Jom ha-šoa.

Vstupenky na všechny koncerty sezony je možné zakoupit v Informačním a rezervačním centru Židovského muzea v Praze nebo online přes webové stránky muzea a portál Via Musica – Prague Ticket Office. Vstupenku lze také zakoupit přímo před koncertem v Maiselově synagoze.

Koncertní cyklus v Maiselově synagoze a jeho historie

Odbor pro vzdělávání a kulturu (OVK) Židovského muzea v Praze pořádá širokou škálu kulturních pořadů již od svého vzniku v roce 1996. Pravidelná organizace koncertů vážné hudby v prostoru Maiselovy synagogy pak byla zahájena v roce 2015. Prostor Maiselovy synagogy je koncipován jako jedna z pražských kulturních křižovatek, která nabízí kvalitní programy s židovskou tématikou zaměřené především na české publikum.

Za uplynulých 5 sezón se v Maiselově synagoze uskutečnilo přes padesát unikátních koncertů. Koncerty přinášejí kvalitní repertoár v podání předních domácích interpretů. Repertoár je vždy vybírán se zřetelem na charakter místa. Některé koncerty jsou věnovány čistě židovskému repertoáru, jiné vždy obsahují dílo židovského autora či skladbu s židovskou tematikou. Koncepce míří především na české diváky, kterým chceme ukázat židovskou kulturu jako integrální celek kultury české a evropské.

Letošní program s detailními informacemi o hudebních interpretech naleznete na webových stránkách muzea: https://www.jewishmuseum.cz/program-a-vzdelavani/koncerty/