Židovské muzeum v Praze zve na obnovenou výstavu: Robert Guttmann – Pražský poutník

19. 10. 2021 Přehled novinekŽidovské muzeum v Praze zve na obnovenou výstavu obrazů populárního pražského naivisty z doby první republiky Roberta Guttmanna, která bude pro veřejnost zpřístupněna od čtvrtka 21. října 2021 ve stejnojmenné galerii. Výstava nazvaná Pražský poutník představuje jeho obrazy, dobové fotografie a dokumenty dochované ve sbírkách Židovského muzea v Praze. Výstava byla uzavřena na konci loňského roku, přičemž část exponátů byla v rámci reinstalace obměněna.

„Jsme rádi, že téměř po roce můžeme opět zahájit provoz v naší Galerii Roberta Guttmanna. S ohledem na ekonomický propad v souvislosti s pandemií covid-19 jsme se rozhodli obnovit výstavu Robert Guttmann – Pražský poutník, kterou jsme původně uzavřeli na konci loňského roku. Robert Guttmann představuje výraznou postavu židovského výtvarného života a předválečné Prahy, kterou by návštěvníci muzea neměli rozhodně minout,“ uvedl ředitel ŽMP Leo Pavlát.

V meziválečné Praze byl Robert Guttmann znám více svým nápadným zjevem než svými obrazy – husté tmavé vlasy, zatočený knír, vystupující habsburská brada a sionistický odznak na prsou poutaly pozornost Pražanů stejně jako jeho výstřední umělecké oblečení a naivní podobizny a karikatury. Své obrázky a portréty Guttmann kreslil po kavárnách a barech nebo přímo na ulici a prodával je bez smlouvání za několik korun komukoli, kdo o ně projevil zájem. Sotva kdo jim ale tehdy přisuzoval skutečnou uměleckou hodnotu, pozornost vzbuzovaly leda pro svou výstřednost a nekonvenčnost. Snad proto se asi jeho obrazů, kreseb a karikatur, kterých nakreslil jistě stovky, tak málo zachovalo.

Robert Guttmann sám sebe označoval za „stoupence moderny, ale s nuancí k realismu, ano akurátnosti”. V umění odmítal požadavek reprodukce a hájil své právo na vlastní tvůrčí projev. Stejně přirozeně hájil i právo na vlastní názor a způsob života. Po okupaci byl Guttmann zařazen do prvního transportu, který byl z Prahy vypraven 16. října 1941 do Lodže. Život v lodžském ghettu byl pro tohoto světoběžníka, který pěšky prošel křížem krážem půl Evropy, nesnesitelný. Podle svědectví spoluvězňů byl Robert Guttmann 14. března 1942 zastřelen, když se úmyslně vrhnul k ostnatým drátům na hranici ghetta. 

Robert Guttmann – Pražský poutník
Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 141/3, Praha 1


 

>Darujte<
<
>
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT