Slovník

Tento výběr hesel pochází z knihy Slovník judaik (2006), která je dílem autorského kolektivu pod vedením Evy Kosákové. Hesla dále zpracovali Jaroslav Kuntoš, Dana Veselská, Olga Sixtová, Michaela Scheibová a Lenka Uličná. Knihu si můžete zakoupit na našem e-shopu.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Zpět k rejstříku

Koruna na Tóru (hebr. keter Tora)

Slouží jako ozdoba svitku Tóry a je nasazována na vyčnívající konce navíjecích tyčí svitku. Obvykle je používána místo nástavců na Tóru při slavnostních příležitostech. Pro naši oblast je nejtypičtější forma obloukové koruny, u níž ze spodní obroučky vyrůstají pásky, které se nahoře kříží. V místech křížení je obvykle usazena další malá korunka stejného tvaru, zakončená ozdobným prvkem. Dalším typem je uzavřená koruna, jejíž tvar je v původní verzi odvozen z rakouské císařské koruny a jejích modifikací. Výjimečně se také vyskytuje koruna pevně spojená s nástavci. V prostoru spodní obroučky je většinou umístěn mechanismus s posuvnými prstenci, umožňující bezpečné nasazení koruny na navíjecí tyče. Naprostá většina korun je opatřena zvonečky, zavěšenými uvnitř koruny nebo rozmístěnými po jejím obvodu; jejich zvuk upozorňuje na manipulaci se svitkem. Převažujícím materiálem korun je stříbro, použití stříbřené mědi nebo jejích slitin není příliš časté. Velikost koruny je odvozena od velikosti svitku – běžně se průměr a výška pohybuje kolem 30 centimetrů, může však být i větší.

Zpět k rejstříku
<
>
31
 
1
 
2
 
3
 
4
5
 
6
 
 
 
7
 
 
 
8
 
9
 
 
10
 
11
12
 
 
 
13
 
 
 
14
 
 
 
15
 
 
 
16
 
 
 
17
 
18
19
 
 
 
20
 
21
 
 
 
22
 
 
 
23
 
 
 
24
 
25
26
 
27
 
 
28
 
 
29
30
31
1
2
3
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT