Archiv pořadů pro veřejnost
ZMĚNA TERMÍNU: Biblické příběhy ve výtvarném umění
05. 12. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
ZMĚNA! Z organizačních důvodů došlo ke změně termínu konání přednášky na 5. prosince.
Naše kultura vychází z posvátných textů závazně shrnutých v celku zvaném Bible. Židé používají hebrejskou Bibli, psanou hebrejsky a aramejsky, křesťané přidávají řecky psaný Nový zákon. Zatímco židovská tradice zakazuje zobrazování lidských postav a svoji tvořivou energii soustředila do práce se slovem, křesťanská tradice rozvinula malířství, sochařství a užité umění. Přednáška kulturoložky a hebraistky Terezie Dubinové porovná rozdílné přístupy judaismu a křesťanství k biblickým postavám a tématům v průběhu staletí.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Diskuze v Maislovce: Český disent a čeští Židé
04. 12. 2019 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Pád komunistického režimu před třiceti lety byl historickým okamžikem s velkým dopadem na celou společnost, včetně českých a moravských Židů. Neodehrál by se bez disidentského hnutí, které se postavilo proti normalizačnímu režimu. V rámci tohoto hnutí působili i lidé s židovskými kořeny. Někteří se k židovství hlásili, jiní ne. O svých motivech a zkušenostech s působením v disentu budou mluvit překladatelka a bohemistka Kateřina Dejmalová, vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon a bývalý český velvyslanec v Izraeli Daniel Kumermann. Moderuje Jan Fingerland.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška, Diskuse
ZMĚNA TERMÍNU: Představení knihy Historie židovské kopané v Československu
04. 12. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
ZMĚNA! Z organizačních důvodů došlo ke změně termínu konání přednášky na 4. prosince.
Kniha s názvem Historie židovské kopané v Československu popisuje doposud přehlížený kompletní vývoj a průběh soutěží Židovského fotbalového svazu v letech 1918–1939, ale i za Protektorátu Čechy a Morava. Historik Lubomír Král pohovoří mino jiné o bohaté historii klubu Makabi Brno, který patřil v počátku 20. let minulého století ke špičkovým evropským mužstvům. Hlavní pozornost bude ale věnována období holocaustu a tzv. Terezínské lize (1942-1944), v níž se stal fotbal, hraný na nádvořích kasáren, jednou z mála možností alespoň na chvilku zapomenout na trýznivý život.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Prezentace knihy, Přednáška
Pařížští literáti u Goebbelse 1941 a 1942: Marcel Jouhandeau
02. 12. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Ve druhé přednášce z cyklu o kolaborujících francouzských literátech se esejistka a publicistka Ladislava Chateau zaměří na osud francouzského prozaika Marcela Jouhandeaua (1888–1979). Tento romanopisec byl jedním z účastníků literárních sjezdů ve Výmaru v letech 1941 a 1942, které se konaly pod záštitou Josepha Goebbelse. Právě o průběhu jedné z těchto konferencí zanechal autor cenné poznámky ve svém deníku, který vyšel pod názvem Journal sous l´occupation. Po válce byl Marcel Jouhandeau obviněn ze štvavých antisemitských projevů a trestu unikl hlavně díky přímluvě přítele, odbojáře a významného intelektuála Jeana Paulhana.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Machol Brno 2019 – Mezinárodní seminář izraelských lidových tanců
Od 29. 11. 2019 - 17:00 do 01. 12. 2019 - 15:00
Gymnázium, tř. Kpt. Jaroše 14
Již třetí ročník mezinárodního festivalu izraelských lidových tanců přináší možnost zúčastnit se v Brně seminářů, lekcí a workshopů pod vedením zkušených lektorů, ale i bohatý doprovodný program. Za všechny vyučující jmenujme např. talentovaného choreografa Michaela Barzelaie z Haify nebo zakladatelku taneční školy Komuna v Jeruzalémě Hilu Mukdasi. Registrace a více informací na www.orotbrno.webnode.cz
Vstupné: zdarma
Typ: Workshopy, semináře, konference
Po stopách tradičních židovských komunit : Svátek Chanuka v ortodoxních komunitách Jeruzaléma
27. 11. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Jako každý židovský svátek i Chanuku charakterizuje řada symbolů. Osmiramenný svícen chanukia, jídla připravená na oleji, hra drejdl a mnohé další. Za bohatého audiovizuálního doprovodu oslavy Svátku světel představí publicista Jan Neubauer. Přednáška je součástí historicko-cestopisného cyklu Po stopách tradičních židovských komunit.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Vegetariánství a židovská etika
26. 11. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Izrael se pyšní největším počtem veganů a vegetariánů na světě. Má tento ohleduplný životní styl nějakou spojitost s judaismem? Přednáška absolventky oboru judaistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy, studentky Abraham Geiger College v Berlíně a budoucí rabínky Kamily Kohoutové představí základní koncepty týkající se etického stravování v židovství od nejstarších dob po současnost.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
„Rabimu Lejbovi do Prahy": Maharal jako obecní rabín
20. 11. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Přednáška Pavla Sládka, ředitele Katedry Blízkého východu FF UK, se zaměří na důležité body v kariéře pražského rabína Jehudy Levy ben Becalela neboli Maharala (kol.1525–1609). Díky některým dosud málo známým dobovým pramenům je možné Maharala přiblížit jako významného učence, rabínského soudce a současně jako obávanou a složitou osobnost. V širších souvislostech pak přednáška poukáže na systémové tenze mezi vedením židovských obcí a rabinátem na přelomu 16. a 17. století. Přednáška je součástí cyklu Kapitoly z dějin Židů v českých zemích od středověku po emancipaci.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Vernisáž výstavy Taneční kosmopolitka Alice Flachová-Pastorová
19. 11. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Výstava zachycuje životní pouť s Brnem výrazně spjaté tanečnice a teoretičky Alice Flachové-Pastorové (1928-2006). Mapuje její osud od baletních začátků přes tragické období druhé světové války, kdy byla deportována do Terezína a Osvětimi a absolvovala pochod smrti, až po její návrat na divadelní scény, dramaturgické a pedagogické aktivity v časech komunistického režimu. Vysokou odborností a znalostí dějin a teorie tance výrazně ovlivnila několik generací a přispěla ke kodifikaci odborné reflexe tanečního umění. Výstavu bratislavského Divadelného ústavu zahájí kurátorka Monika Čertezni.
Vstupné: zdarma
Typ: Výstava
Památce Doris Grozdanovičové
18. 11. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Dne 21. srpna 2019 nás ve svých 93 letech opustila pamětnice holocaustu paní Doris Grozdanovičová (1926–2019). Svůj životní příběh nesčetněkrát sdílela na studentských besedách a diskuzích, mimo jiné právě v Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Paní Doris bude připomenuta v krátkém dokumentárním filmu Filmové toulky Terezínem – Doris Grozdanovičová, ve kterém s dětmi z projektu Terezínská štafeta prochází bývalým ghettem a na různých místech vzpomíná na svůj někdejší nedobrovolný pobyt. O své vzpomínky na paní Doris se podělí ředitel gymnázia Přírodní škola František Tichý a další. Za hudebního doprovodu studentů gymnázia Přírodní škola.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Ostatní