Melissa Shiff - Proměna rituálu: postmoderní židovská svatba

Praha

Od 06. 04. 2006 do 04. 06. 2006

9:00 do 18:00 mimo soboty a židovské svátky
hlavní loď Španělské synagogy

Projekt mladé kanadské mediální umělkyně Melissy Shiff nabízí alternativní pohled na tradiční obřad židovské svatby. Vedena snahou po oživení ustrnulé, po staletí neměnné rituální praxe, jež by získala nový význam udržitelný i v rámci dnešní plurality názorů a identit, se autorka rozhodla zinscenovat vlastní svatební obřad jako experimentální 'živou performanci'.

Projekt mladé kanadské mediální umělkyně Melissy Shiff nabízí alternativní pohled na tradiční obřad židovské svatby. Vedena snahou po oživení ustrnulé, po staletí neměnné rituální praxe, jež by získala nový význam udržitelný i v rámci dnešní plurality názorů a identit, se autorka rozhodla zinscenovat vlastní svatební obřad jako experimentální 'živou performanci'. Využila při tom celou škálu soudobých uměleckých postupů (prostorová instalace a choreograficky propracovaná performance dotvářená projekcí digitálního videa a počítačově manipulovaného fotografického obrazu) a intelektuálních strategií (kritika posvátného textu z pozice genderu a multikulturní zkušenosti). Výsledkem tohoto novátorského počinu se stal rituál s tradiční funkcí a novým, aktualizovaným obsahem. V Židovském muzeu v Praze představí Melissa Shiff svůj projekt prostřednictvím dvacetiminutového videa, které vytvořila speciálně pro uvedení v rámci Roku s židovskou kulturou. Videoinstalace, jejíž akustickou složku tvoří klezmer-hiphopová fúze ""Solomon and Socalled’s Hip Hop Khasene"", bude umístěna v hlavní lodi Španělské synagogy. Volně navazuje na výstavu věnovanou historickému vývoji židovského svatebního rituálu, která bude ve stejném termínu probíhat v Galerii Roberta Guttmanna (U Staré školy 3, Praha 1).

Kurátorka Michaela Hájková.


Záběry z videoinstalace Postmodern Jewish Wedding / Postmoderní židovská svatba, © 2006 Melissa Shiff

Záběry z videoinstalace Postmodern Jewish Wedding / Postmoderní židovská svatba, © 2006 Melissa Shiff

<
>
31
 
1
 
 
 
2
 
3
 
4
5
 
 
 
6
 
 
 
7
 
 
 
8
 
 
 
9
 
 
 
10
 
11
12
 
 
 
13
 
14
 
15
 
 
 
16
 
 
 
17
 
18
19
 
20
 
21
 
 
 
22
 
23
 
 
 
24
 
25
26
 
 
 
27
 
28
 
29
 
 
 
30
1
2
3
4
[homepage-banner/CZbannerKohlovadiscount2018.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT