Symboly emancipace. Synagogy 19. století v českých zemích

Rezervovat výstavu

Výstava představuje rozkvět synagogální architektury 19. století a mapuje soubor památek, ze kterých se dodnes dochovala pouze čtvrtina a který dokládá historii židovských obcí v českých zemích.

• Jazykové verze: ČJ, AJ
  • Kurátor výstavy: Arno Pařík , Židovské muzeum v Praze
  • Rok vzniku: 2011

V důsledku josefinských reforem z let 1781–1782 docházelo k uvolňování životních podmínek židovského obyvatelstva českých zemí. Úplné zrovnoprávnění Židů v rámci habsburské monarchie a vystěhování se z ghett přineslo výrazné demografické změny a s nimi související výstavbu nových synagog. V 19. století tak bylo na našem území vybudováno mnoho nových synagog v rozličných architektonických stylech. Výstava zachycuje synagogy klasicistní či empírové a jejich počátky ve 20. letech 19. století. Dále mapuje výstavbu synagog zhotovených v novorománském a byzantském slohu. Impozantními stavbami se v 19. století také staly synagogy inspirované islámskou architekturou a maurským ornamentem. Výstava představuje nejpůsobivější památky židovské architektury 19. století jako jedinečné doklady emancipačního období.

Program

Prostřednictvím Oddělení pro vzdělávání a kultury Židovského muzea v Praze lze ve Vaší instituci zorganizovat i přednáškovou činnost.

Technické parametry výstavy

• 15 rámovaných panelů š. 1000 x v. 1400 mm.
  • ​2 transportní bedny š. 1100 x v. 1600 mm.

Kontaktní osoba

Zuzana Pavlovská zuzana.pavlovska@jewishmuseum.cz

Podmínky zápůjčky

Pro všechny instituce poskytujeme zapůjčení výstavy zdarma. Dopravu si zajišťuje každá instituce samostatně.

Symboly emancipace. Synagogy 19. století v českých zemích

Transportní bedny