Spravedliví mezi národy

Rezervovat výstavu

Titul Spravedlivý mezi národy uděluje od roku 1963 komise památníku obětí šoa Jad Vašem v Jeruzalémě pod patronátem Nejvyššího soudu Státu Izrael.

pozvánka

• Jazykové verze: ČJ
  • Kurátor výstavy: Památník Jad Vašem
  • Rok vzniku: 2023

Ocenění dostávají medaili s vyraženým jménem a pamětní list Jad Vašem. Zpočátku byl na počest Spravedlivého vysazován strom, dnes je jméno uvedeno na Zdi cti v zahradě Spravedlivých. Do 1. ledna 2022 obdrželo titul Spravedlivý mezi národy celkem 28 217 osob z 51 zemí, mezi nimi je také 125 z České republiky a 638 ze Slovenska.

Výstava přibližuje osudy zachránců i zachráněných, neboť titul Spravedlivý mezi národy je udělován lidem nežidovského původu, kteří během druhé světové války riskovali životy své, svých blízkých a přátel, aby pomohli Židům v záchraně života v období šoa. Poskytli jim úkryt, pomáhali při útěku a zajišťovali materiální podporu, ale svojí sounáležitostí je podporovali i psychicky. Svědectví o záchraně podávají sami zachránění, případně potomci zachráněných nebo zachránců.

Výstava nabízí 18 příběhů z celé Evropy mezi nimi i příběh Jany Sudové, která je jednou z držitelek ocenění. Úvodní panely dodávají výstavě historický kontext, přibližují místní reakce na perzekuci Židů, věnují se samotnému ocenění.

Výstava Spravedliví mezi národy byla vytvořena v Památníku Jad Vašem a její českou verzi nabízí Židovské muzeem v Praze prostřednictvím Oddělení pro vzdělávání a kulturu v rámci své nabídky putovních výstav.

Program

Prostřednictvím Oddělení pro vzdělávání a kultury Židovského muzea v Praze lze ve Vaší instituci zorganizovat i přednáškovou činnost.

Technické parametry výstavy

• 25 panelů (v 200 x š 85 cm) na roll-up stojanech

Zuzana Pavlovská

Podmínky zápůjčky

Pro všechny instituce poskytujeme zapůjčení výstavy zdarma. Dopravu si zajišťuje každá instituce samostatně.

Rezervační formulář