Příběh „trosečníků v Šanghaji“ výstavou nekončí

16. 8. 2016 Přehled novinek

Již jen necelý měsíc lze navštívit výstavu Trosečníky v Šanghaji: Ghetto Hongkew očima uprchlíků a objektivem Arthura Rothsteina v Galerii Roberta Guttmanna Židovského muzea v Praze. Výstava, jež je vůbec prvním  počinem svého druhu mapujícím osudy československých židovských uprchlíků v čínské Šanghaji během druhé světové války a jež se zařadila mezi nejnavštěvovanější dočasné výstavní projekty muzea, je otevřena do 11. září tohoto roku, již nyní je ale zřejmé, že s jejím koncem se příběh šanghajských „trosečníků“ zdaleka neuzavírá. Díky zájmu, který projekt vzbudil mezi přímými účastníky šanghajské emigrace a jejich rodinnými příslušníky se ŽMP podařilo získat řadu mimořádně cenných materiálů z osobních pozůstalostí JUDr. Ericha Singera a Morrise Federa, jejichž vybrané ukázky zde uvádíme. Oba soubory budou v dohledné době digitálně zpracovány a zpřístupněny v rámci online databáze sbírkových předmětů a archivních dokumentů ŽMP. V této souvislosti se obracíme na veřejnost s prosbou o sdílení dalších relevantních dokumentů nebo předmětů, jež by pomohly dále rozšířit povědomí o dosud jen málo známé zkušenosti československých Židů za 2. světové války na Dálném východě.
 
Kontakt pro případ darů originálních dokumentů a předmětů či jejich zapůjčení k digitalizaci:
 
Oddělení pro dějiny šoa Židovského muzea v Praze – holocaust@jewishmuseum.cz
Daniela Bartáková – daniela.bartakova@jewishmuseum.cz / tel.: +420222749237


Morris (Moritz) Feder pocházel z Handlové na Slovensku. Zde se roku 1917 narodil do rodiny se sedmi dětmi. Stal se úspěšným obchodníkem a jako zástupce firmy Baťa byl pověřen dohledem nad expanzí v jihovýchodní Asii. V Šanghaji, kde podobně jako jeho dva bratři a jeho budoucí žena našel během druhé světové války bezpečné útočiště, byl nejprve policistou, postupně se však stal jednou z vůdčích osobností uprchlické komunity ve městě a současně též představitelem Československého kroužku. V roce 1947 Federovi odcestovali ze Šanghaje do Spojených států.  
 
JUDr. Erich Singer se narodil roku 1905 v Praze. Již za první republiky vystoupil ze židovské obce a po okupaci byl označen za "nemojžíšského žida". Pokoušel se emigrovat za strýcem do Mexika, po několika nezdařených pokusech se mu na poslední chvíli podařilo odjet do Šanghaje, kam s manželkou a synem dorazil v červnu 1941. V Šanghaji krátce provozoval fotografickou dílnu, poté pracoval pro městské orgány a policii. Byl aktivním členem Československého kroužku a jedním z organizátorů československého vysílání místního rozhlasu. Zejména po vzniku tzv. šanghajského ghetta ostře vystupoval proti antisemitům ve vedení Československého kroužku a zasadil se o pomoc Čechoslovákům v ghettu.
 

>Darujte<
<
>
1
2
 
 
3
4
5
6
7
8
 
 
9
10
 
 
11
12
13
 
 
14
15
16
 
 
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
[homepage-banner/incident.jpeg]