Spolupráce mezi Židovským muzeem v Praze a Muzeem Mladoboleslavska

14. 5. 2015 Přehled novinek

23. června 2015 bude na hradě v Mladé Boleslavi zahájena výstava věnující se židovským tradicím a zvykům s důrazem na region Mladoboleslavska, na níž bude prezentována řada výjimečných judaik ze sbírek Židovského muzea v Praze. Mnohé z těchto unikátních předmětů synagogální výbavy patřily před II. světovou válkou do fondu Muzea židovské obce v Mladé Boleslavi, nejstaršího židovského muzea na našem území, jehož historie a osudy jeho sbírek budou na výstavě vůbec poprvé podrobněji představeny veřejnosti. Ze stříbrných předmětů bude (krom liturgické výbavy svitku Tóry) vystaven např. pozlacený pohár vyrobený v Jihlavě v roce 1623 a původně určený jako odměna pro jednoho z účastníků dobové střelecké soutěže. Pohár byl později upraven a užíván k náboženským účelům, a je vůbec nejstarším stříbrným objektem z dochovaného sbírkového souboru předválečného mladoboleslavského komunitního muzea. Vystavené synagogální textilie - převážně z 18. století – i další stříbrné předměty pak díky donačním nápisům poskytnou návštěvníkům cenné mikrosondy do života místních židovských rodin. Vystavený soubor doplní zajímavé hebrejské tisky z knihovny Muzea Mladoboleslavska a množství ojedinělých judaik ze sbírek muzeí a archívů širšího regionu středních a východních Čech. Výstavu připravují Židovské muzeum v Praze a Muzeum Mladoboleslavska. Spolupráci obou institucí stvrdili jejich statutární zástupci v Praze 11. května 2015 podpisem Smlouvy o spolupráci, za Židovské muzeum v Praze Leo Pavlát a za Muzeum Mladoboleslavska Luděk Beneš.

[004WEB.jpg]