Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. Dílna samotná se koná na adrese Maiselova 15 v přízemí.

V brněnské pobočce OVK ŽMP jsou nedělní výtvarné dílny z cyklu Šalom, vítejte u nás konány tento přednáškový rok v sále Turistického a informačního centra Židovské obce Brno na židovském hřbitově v Brně-Židenicích a umožní hravou formou nahlédnout do nábožensky tradiční židovské domácnosti. Návštěvníci se dozvědí např. co je to košer, kam patří mezuza či mizrach, kolik přikázání skrývá talit a mnoho dalšího. I tyto dílny jsou pod vedením lektorky doplněny výtvarnými aktivitami k danému tématu.  
Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

 

Nedělní dílny v Praze roce 2016:

 • 10. 1. 2016: Lvíček Arje si připomíná II. světovou válku. Společně s pamětníkem si připomeneme osudy židovských dětí za II. světové války, povíme si o ghettu Terezín, dětských kresbách a opeře Brundibár. Dílna je určena dětem od 10 let. Prohlídka: Pinkasova synagoga.
 
 • 14. 2. 2016:  Arje slaví Tu bi-švat (Nový rok stromů). Společně si budeme vyprávět o tom, proč Židé v Izraeli zasazují na tento den nové stromy. Naučíme se písničku, zatancujeme si a ochutnáme některé plody, kterými oplývá Země zaslíbená. Prohlídka:  Starý židovský hřbitov.
 
 • 13. 3. 2016: Arje vyrábí oponu pro synagogu. Lvíček Arje vám bude vyprávět o celé řadě textilií, které najdeme v synagogách. Navážeme na starou tradici a každý z vás si vyrobí jednu synagogální oponu. Prohlídka: Staronová synagoga.
 
 • 10. 4. 2016: Lvíček Arje slaví Pesach. Podaří se Mojžíšovi zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Jakých deset ran padlo na Egypt? Projde Mojžíš mořem suchou nohou? To všechno a ještě mnohem více se dozvíte v naší pesachové dílně. Prohlídka: Klausova synagoga.
 
 • 15. 5. 2016: Lvíček Arje poznává Židovské město. S lvíčkem Arjem zavítáte do znovuotevřené Maiselovy synagogy, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací nejen o této krásné stavbě, ale i o historii Židů na našem území. Prohlídka: Maiselova synagoga.
   
 • 19. 6. 2016: Co lvíček Arje rád vaří? Lvíček Arje vás provede židovskou domácností a kuchyní. Dozvíte se, co je košer a co je trejfe a co nechybí v každém židovském domě.  Společně si připravíme košer hostinu a napíšeme si několik receptů. Prohlídka: Španělská synagoga.
   
 • ​11. 9. 2016: Lvíček Arje slaví Roš ha-šana (Nový židovský rok). Přijďte popřát lvíčku Arjemu sladký nový rok. Arje vám představí, jak přesně se svátek slaví, naučí vás troubit na šofar a také vystrojí tradiční hostinu. Na závěr si společně vyrobíme novoroční přání. Prohlídka: Klausová synagoga
   
 • 9. 10. 2016: Lvíček Arje a počátky světa: Vydejte se společně s pralvíčkem Arjem na cestu proti proudu času. Povíme si o stvoření světa, zahrajeme si na paleontology objevující kosterní pozůstatky dinosaurů, dozvíme se, jak vypadala pravěká tlupa a jaké předměty se nám po nich dochovaly. Na závěr si děti budou moci vyzkoušet, jaké to je být pravěkým umělcem. Prohlídka: Starý židovský hřbitov 
   
 • 13. 11. 2016: Jak se žilo v biblických dobách? Kde a jak žili lidé v době biblické? Jak cestovali? A jaké rostliny se tehdy pěstovaly a používaly v Izraeli? Na toto všechno nám odpoví lvíček Arje. Děti mu pak na oplátku pomohou s bylinkami, květinami a stromy na jeho zahradě a zahrají si na botaniky a vytvoří si vlastní herbář. Prohlídka: Staronová synagoga
   
 • 11. 12. 2016: Lvíček Arje slaví Chanuku: Proč má chanukový svícen osm ramen? A proč se o Chanuce jedí koblížky a bramboráky? Kdo byli Makabejci? A mnoho dalšího se dozvíte na naší nedělní dílně. Prohlídka: Španělská synagoga
 

Oddělení pro vzdělávání a kulturu Praha

Maiselova 15, 110 00 Praha 1
education@jewishmuseum.cz
tel: +420 222 325 172

 

Nedělní dílny v Brně roku 2016:

 • 10.1.2016: Menora a chanukija. Dílna pro rodiče s dětmi z cyklu Šalom, vítejte u nás se tentokrát zaměří na svícny, s nimiž se lze v židovské domácnosti setkat. Účastníci se dozvědí, jaký je rozdíl mezi menorou a chanukijí, a také příběhy, které se k nim váží. Dětská výtvarná dílna se uskuteční v sále Turistického a informačního centra ŽOB na židovském hřbitově v Brně-Židenicích.
 • 7.2.2016: Kipa nebo též jarmulka. Nedělní dětská dílna se zaměří nejen na zodpovězení otázek, proč věřící židé chodí s pokrytou hlavou, ale nabídne také možnost vyrobit si jednu takovou pokrývku pro sebe. Program se uskuteční v rámci cyklu dětských dílen Šalom, vítejte u nás! v sále Turistického a informačního centra ŽOB na židovském hřbitově v Brně-Židenicích.
 • 20.3.2016: Purim. Během této dílny děti společně se svými rodiči oslaví nejveselejší židovský svátek Purim. Vyslechnou příběh o krásné královně Ester a proradném vezírovi Hamanovi a vyrobí si karnevalové masky. Dílna pro rodiče s dětmi od 5 let se uskuteční v sále Turistického a informačního centra ŽOB na židovském hřbitově v Brně-Židenicích.
 • 17.4.2016: Dílna k Purimu (výroba masek) ve Vile Löw-Beer Ve spolupráci s vedením vily Löw-Beer nabízíme návštěvníkům této nově zrekonstruované slavné brněnské stavby odpoledne věnované židovskému svátku Purim, jenž se v židovském kalendáři slaví 14. adaru. Ten letos připadl na 24. března. Svátek oslavuje záchranu židovského národa, kterou popisuje biblická Kniha Ester.
 • 8.5.2016: Za oponou. Víte, že v synagogách jsou opony? Kde přesně se nachází, co ukrývají a k čemu slouží? Vše se dozvíte během výtvarné dětské dílny a také si vlastní synagogální oponu můžete zkusit vyrobit. Dílna pro rodiče s dětmi od pěti let se uskuteční v sále Turistického a informačního centra ŽOB na židovském hřbitově v Brně-Židenicích.
 • 5.6.2016: Magen David. Jaká je historie a význam tohoto symbolu? Zájemci si jej na dětské výtvarné dílně budou moci zpodobit různými výtvarnými technikami. Dílna pro děti s rodiči se uskuteční v prostorách sálu Turistického a informačního centra ŽOB na židovském hřbitově v Brně-Židenicích.

 

 

<
>
26
27
28
29
30
1
2
3
4
 
 
5
 
 
 
6
 
7
8
 
 
 
9
 
 
 
10
 
11
 
12
 
 
 
13
 
14
15
 
 
 
16
 
17
 
18
 
 
 
19
 
 
 
20
 
21
22
 
23
 
24
 
25
 
 
26
 
 
 
27
 
28
29
 
30
 
31
1
2
3
4
5
6
[cz-ticket-and-audioguide.png]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT