Pro rodiče s dětmi

Milí rodiče,
nabízíme Vám pravidelné dílny pro děti od pěti let. Dílny se konají v Praze i Brně jednou měsíčně, a to vždy v neděli. Děti se zde hravou formou seznamují s židovskou kulturou, tradicemi a zvyky.

V jednotlivých tematických dílnách se můžete pravidelně těšit na příběhy, vyrábění, něco dobrého z tradiční židovské kuchyně a třeba i židovské tance nebo písničky. Pražské programy v doprovodu Lvíčka Arjeho seznámí nejmladší návštěvníky Židovského muzea v Praze nejen s hebrejskou abecedou, nejdůležitějšími svátky a starozákonními postavami, ale provedou je i po vybraných židovských památkách. Pražské děti se svými rodiči také navštíví v doprovodu lektorů některou z expozic muzea, nebo se vydají po stopách Golema. Dílna samotná se koná na adrese Maiselova 15 v přízemí.

V brněnské pobočce OVK ŽMP jsou nedělní výtvarné dílny z cyklu Šalom, vítejte u nás konány tento přednáškový rok v sále Turistického a informačního centra Židovské obce Brno na židovském hřbitově v Brně-Židenicích a umožní hravou formou nahlédnout do nábožensky tradiční židovské domácnosti. Návštěvníci se dozvědí např. co je to košer, kam patří mezuza či mizrach, kolik přikázání skrývá talit a mnoho dalšího. I tyto dílny jsou pod vedením lektorky doplněny výtvarnými aktivitami k danému tématu.  
Pořádání dílen podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

Oddělení pro vzdělávání a kulturu Praha

Maiselova 15, 110 00 Praha 1
education@jewishmuseum.cz
tel: +420 222 325 172
 


Nedělní dílny v Praze roce 2017

8. 1. 2017: Lvíček Arje se učí hebrejskou abecedu
Lvíček Arje se učí psát. Píše husím brkem hebrejská písmenka. Arjeho učitelka vás naučí se hebrejsky podepsat a napsat krátkou větu. Navíc se dozvíte, zda se hebrejská čísla liší od písmen.
Prohlídka: Maiselova synagoga
 
12. 2. 2017:  Lvíček Arje pátrá po Golemovi
Pomůžete lvíčkovi Arjemu stvořit golema? Poslechnete si vyprávění o době, ve které žil Rudolf II. a muž, který vytvořil golema. Zkusíte si vyrobit vlastního golema a půjdete po jeho stopách Židovským městem.
Prohlídka: Staronová synagoga
 
5. 3. 2017: Lvíček Arje má karneval (oslava nejveselejšího židovského svátku Purim,)
Zlý Haman, vezír perského krále Achašveroše, chce zabít všechny Židy. Podaří se královně Ester tomu zabránit? Přijďte všichni v maskách, zatančíte si, naučíte se purimovou písničku a ochutnáte Hamanovy uši.
Prohlídka: Španělská synagoga
 
9. 4. 2017: Lvíček Arje slaví Pesach
Podaří se Mošemu, kamarádovi lvíčka Arjeho, zachránit všechny Židy z egyptského otroctví? Jakých deset ran padlo na Egypt? Projde Moše mořem suchou nohou? A co dostane nakonec za odměnu? A co dostaneme my? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v naší pesachové dílně.
Prohlídka: Klausová synagoga
 
14. 5. 2017: Lvíček Arje  a dopravní prostředky v Bibli
Jak žili lidé v době biblické? Jak a kam cestovali? Společně se lvíčkem Arje si budete vyprávět o dávných dopravních prostředcích, o způsobech cestování a životě ve starověku. Také si vyrobíte starověké i současné dopravní prostředky.
Prohlídka: Starý židovský hřbitov
 
11. 6. 2017: Lvíček Arje a záhada Židovského města
Lvíček Arje a děti se stanou detektivy, kteří na základě rozdaných indicií budou prozkoumávat každé skryté zákoutí Židovského města. Splnění jednotlivých úkolů Vás dovede k rozluštění záhady a nalezení sladké odměny.
Prohlídka: Židovské město
 

 

Přihláška na nedělní dílny

 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

 

Přihláška na nedělní dílny

 
 
 
 

Odesláním přihlášky potvrzuji, že údaje uvedené v tomto dotazníku jsou pravdivé a přesné. Současně dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k tomu, aby moje osobní údaje byly zpracovány a po dobu trvání mého členství uchovány v databázi Společnosti přátel Židovského muzea v Praze. Poskytnuté osobní údaje nesmí být bez mého souhlasu poskytnuty žádné třetí straně.

Ochrana proti spamu (CAPTCHA)
Potvrďte prosím, že nejste robot opsáním znaků z obrázku.

Oddělení pro vzdělávání a kulturu - pobočka Brno

tř. Kpt. Jaroše 3, 602 00 Brno
tana.klementova@jewishmuseum.cz
tel: +420 544 509 652


 

Nedělní dílny v Brně roce 2017

dílny se konají vždy v 10.30 hodin v sále Turistického a informačního centra ŽOB na brněnském židovském hřbitově, ulice Nezamyslova 27
22. 1. 2017: Chala aneb Příběh svátečního chleba
V neděli jsou chaly většinou již snědené a další se připravují zase až v pátek. Tuto neděli vás však čeká jedno pečení navíc. Na kreativní dílně si během vyprávění o dni odpočinutí můžete uplést a upéct vlastní sváteční chléb.
 
19. 2. 2017: Slavnost plodů přichází…
Únorová dílna pro děti bude ve znamení svátku Tu bi-švat neboli Nového roku stromů. Čekají na vás hned dvě radosti. Ochutnávka plodů symbolicky patřících k oslavě tohoto svátku a také výtvarné tvoření s luštěninami.
 
26. 3. 2017: „Od začátku měsíce radost roste“
Ptáte se, kterého že měsíce? No přece adaru, měsíce, kdy v židovském kalendáři přichází oblíbený svátek Purim. Tak se to zpívá v jedné tradiční purimové písni. Pro naše malé návštěvníky máme připravenou dramatickou dílnu, při které dojde na skutečný Purim špíl.
 
23. 4. 2017: Nejdrobivější svátek ze všech
Přijďte si připomenout starodávný příběh o vyjití z egyptského otroctví. Na pesachové dílně na vás čeká také oslava probouzení země po zimním spánku. A protože se bude pracovat i s macesy, drobení bude výjimečně povoleno.
 
21. 5. 2017: Počítejme do padesáti
Na jaře najdeme v židovském kalendáři období omeru, které trvá sedm týdnů od svátku Pesach do svátku Šavuot. Počítání omeru bude téma naší květnové „matematické“ dílny. Na všechny, co napočítají alespoň do čtyřicetidevíti, čeká sladká odměna. Takže počítadla klidně s sebou!

11. 6. 2017: Den prvního ovoce
Židovský svátek Šavuot připomíná den, kdy Hospodin daroval Mojžíšovi Tóru na hoře Sinaj. Jiné názvy tohoto svátku jako Svátek týdnů, Svátek sklizně nebo Den prvního ovoce poté odkazují na jeho další významy. Na červnové výtvarné dílně se dozvíte, co bylo možné pěstovat v zemi zaslíbené a také, jak to chutnalo.

 

<
>
27
28
29
30
31
1
2
 
 
3
 
 
4
5
 
 
 
6
 
7
8
 
 
 
9
 
10
 
11
 
 
 
12
 
 
 
13
 
14
15
 
16
 
17
 
18
 
 
 
19
 
 
 
20
 
21
22
 
 
 
23
 
 
 
24
 
25
 
26
 
 
 
27
 
28
29
 
30
1
2
3
4
5
6
7
[homepage-banner/PE_onlinetickets_CZ.jpg] [homepage-banner/webapp_PE_cz.jpg]
Pro lepší výkon používají tyto stránky soubory cookies. Setrváním na těchto stránkách a kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informacízde.POTVRDIT