Nechť mu Bůh dá vyrůst

Publikace je výsledkem téměř pětileté práce pracovníků Židovského muzea v Praze, kteří v letech 2004–2009 zmapovali a sepsali všechny dostupné obřízkové textilní donace pocházející z území Čech a Moravy (ať už se nacházely v domácích či zahraničních sbírkách). Obsahuje odborné studie, jednu na téma obřadů souvisejících s narozením dítěte v kultuře a zvycích českých a moravských Židů a tři zabývající se detailně rozborem specifického předmětu – povijanu na Tóru zhotoveného z pleny do níž byl chlapec zabalen při obřízce – mimořádného a dosud téměř neznámého pramene společenských a historických věd. Katalogová část publikace čítá téměř 1330 katalogových položek včetně překladů hebrejských donačních nápisů do češtiny. Vedle mimořádně bohaté barevné obrazové přílohy provedené na vevázaných rozklápěcích listech obsahuje publikace také rejstříky jmen a příjmení donátorů, ať už chlapců či jejich rodičů nebo prarodičů a rejstřík lokalit vyskytujících se v textech donací, to vše doplněno o všechny zjištěné varianty hebrejského zápisu. Publikace je vhodná nejen pro historiky, genealogy, archiváře či kulturní historiky a etnografy, ale také pro širokou veřejnost. Všechny zájemce o židovskou problematiku seznamuje s unikátní vyšívanou „matrikou“ židovských chlapců, která obsahuje záznamy z let 1668–1930.

Židovské muzeum v Praze, 2003
Dana Veselská