Židé v Čechách 4

Sborník příspěvků ze 4. ročníku semináře k dějinám Židů v Čechách, který uspořádalo v říjnu 2012 Židovské muzeum v Praze ve spolupráci se Státním okresním archivem Trutnov a Muzeem Podkrkonoší v Trutnově. Stejně jako předchozí semináře – konané v roce 2006 v Liberci, 2008 v Nýrsku a 2010 v Tachově – zaměřil se i trutnovský seminář především na novodobou problematiku s důrazem na dějiny Židů v pohraničí. Semináře se zúčastnili především archiváři a pracovníci regionálních muzeí, jejich příspěvky se týkají několika tematických okruhů. Tradičně je věnována pozornost podílu Židů na rozvoji průmyslového podnikání, dějinám jednotlivých židovských obcí či židovského osídlení v určitém regionu. Sledovaná témata byla obohacena o demografický pohled. Osud Židů ve 20. století dokreslují portréty několika osobností. Seminář poskytl rovněž prostor pro prezentaci výsledků dokumentace nemovitých památek. Specifickou problematiku představuje příspěvek věnovaný výzkumu židovských pečetí.

Židovské muzeum v Praze, 2013
ISBN 978-80-87366-33-2