Hebrejský knihtisk v Čechách a na Moravě

Studie Pavla Sládka nás při pohledu na hebrejský tisk z širšího kulturního a historického úhlu zavede do světa, v němž byl tento fenomén ještě něčím novým, a ukazuje, jak byl vnímán, hodnocen a využíván současníky. Existují dvě studie editorky knihy Olgy Sixtové: první podává přehled pražského hebrejského tisku v letech 1512-1672, druhá se zabývá nejstarším obdobím vývoje typografie a výzdoby pražské hebraiky a zahrnuje také podrobná bibliografie o prvních padesáti letech (1512-1569). Originální studie Petra Voita, usnadněná spojením unikátní sbírky obrazových materiálů, vrhá nové světlo na rozsah spojení prvních židovských tiskařů s jejich křesťanskými kolegy a na tehdejší estetické trendy. Eseje Andrey Jelínkové a Lenky Veselé se zaměřují na židovský tisk v Prostějově a křesťanskou hebrejskou typografii v Čechách. Shlomo Z. Berger zkoumá tisk jidiš knih v Praze prostřednictvím srovnání s dalším významným centrem židovského tisku, Amsterdamem. Alexandr Putík se zabývá cenzurou a denunciací, zkoumá dosud nepublikované archivní materiály. Esej Ivety Cermanové se zaměřením na Mosese Israele Landaua – předního pražského židovského intelektuála – zkoumá poslední tvůrčí období hebrejského tisku v českých zemích. Kniha je bohatě ilustrována více než 200 ilustracemi, z nichž více než polovina nebyla dosud nikdy publikována. Na ilustracích jsou unikátní předměty, které se dochovaly asi ve dvaceti knihovnách v Evropě, Izraeli a Spojených státech. Nechybí ani podrobný rejstřík.

Academia, Židovské muzeum v Praze, 2012
Olga Sixtová
ISBN 978-80-200-2197-7 (Academia) ISBN 978-80-87366-15-8 (ŽM)
kniha, brožovaná, 274 stran, 33 x 21 cm, česky