Neznámý Michel FINGESTEN

Doprovodný katalog ke stejnojmenné výstavě v Galerii Roberta Guttmanna představuje jednoho z nejznámějších berlínských umělců před druhou světovou válkou, který je však dnes téměř zapomenut. Michel Fingesten (1884–1943) se narodil v českém Slezsku. Umění začal studovat v roce 1900 ve Vídni, záhy však odejel na cesty do Ameriky, kde cestoval a živil se kresbou pro noviny. Po návratu do Evropy v roce 1907 studoval rok u Franze Stucka v Mnichově. Pak opět vyrazil na cestu do Asie, kde strávil čtyři roky na východních mořích. V roce 1911 krátce pobýval v Paříži a pak se usadil v Berlíně. Zde se začal intenzivně věnovat grafické tvorbě. Brzy se stal známým umělcem, jeho díla byla často vystavována a oceňována pro svoji originalitu. Po roce 1933 byly jeho práce označeny za „zvrhlé umění“ a Fingesten odešel do Milána, kde organizoval výstavy a ve svém díle s ironií a sarkasmem komentoval vládu nacistů v Německu. Pro svůj židovský původ byl v roce 1940 internován v koncentračním táboře v Civitella del Tronto a později ve Ferramonti di Tarsia. Zemřel na infekci 8. 10. 1943 v Cosenze, několik dní po osvobození britskou armádou.

Židovské muzeum v Praze, 2008
Arno Pařík