Naděje je na další stránce 100 let knihovny Židovského muzea v Praze

Katalog ke stejnojmenné výstavě v Galerii Roberta Guttmanna je prvním podrobným zpracováním dějin knihovny Židovského muzea v Praze, jež je nyní plně funkční moderní institucí s reprezentativním fondem nejen bohemikálních judaik a hebraik. Katalog provádí čtenáře od vzniku a formování knižních sbírek Židovského muzea v Praze přes válečné období tzv. Židovského ústředního muzea, činnost knihovny v letech poválečných a později v rámci Státního židovského muzea až po aktuální přítomnost. Mimoto představí předválečnou knihovnu Židovské náboženské obce v Praze a osud Ústřední knihovny ghetta Terezín. Příběh knižního fondu ožívá rovněž v biografiích tří osobností úzce spjatých s osudem muzea, resp. knihovny: S. H. Liebena, T. Jakobovitse a O. Munelese. Publikace je bohatě ilustrovaná, prezentuje dosud nepublikovanou archivní dokumentaci, doplněnou živými vzpomínkami pamětníků. Editor: Michal Bušek.

Židovské muzeum v Praze, 2007
Michal Bušek